Навіщо топ-менеджери великих кампаній голодують

Інтервальний фастинг — частина великого тренду під назвою "біохакінг" (якщо буквально — злом людського організму і виведення його на нову орбіту продуктивності), інформує gazetapo.lviv.ua.

Термін "біохакінг" означає системний підхід до біології людини, що зачіпає всі аспекти життєдіяльності. Головна мета його шанувальників — стати більш енергійними, здоровими і вольовими, оптимізуючи сон, харчування і тренування. Заради цього люди проходять через сотні тестів, тестують десятки препаратів і біо-добавок, поєднуючи інтервальне голодування з майже фанатичним відстеженням своїх показників на зразок складу тканин тіла, вмісту в крові глюкози і кетонів (так називається речовина, що виділяється при переробці організмом власного жирового запасу замість отримання енергії від перетравлюваних вуглеводів).

Принцип інтервального фастингу простий — добу потрібно розділити на два часові проміжки. Протягом одного з них можна їсти, протягом другого — голодувати.

Найпоширеніша тимчасова фаза інтервального голодування — схема 16/8. Вона полягає в тому, що ви відмовляєтеся від їжі на 16 годин (час сну також рахується), а інші 8 годин можете їсти те, що вам подобається.

Крім формату 16/8, в інтервальному голодуванні існує ще кілька схем. Щадний варіант, з якого рекомендують стартувати, — 14/10 (14 годин голоду плюс 10 годин за принципом "можна все"). Формат 20/4 — справжній спартанський режим: практично весь день, тобто 20 годин, ви голодуєте (п'єте воду, допускаються свіжовичавлені овочеві соки, трохи горіхів), а в інтервалі між 14 і 18 годинами дозволяєте собі один щільний обід і ще один "лайт-перекус". Формат 24 передбачає приймання їжі один раз на добу в строго визначений час. Наприклад, якщо ви обідали о 12 годині, то наступного разу повинні поїсти завтра опівдні. До схеми 24 не рекомендується вдаватися частіше, ніж два рази на тиждень.

Обидва формати — 20/4 і 24 — категорично не підходять для новачків, і перш, ніж їх практикувати, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Якщо життя "строго по годинах" не для вас, зверніть увагу на режим інтервального фастинга — 5/2. П'ять днів можна їсти все, що хочеться, але два дні на тиждень (важливо: не підряд) обмежити себе в споживанні калорій — в "дні голоду", згідно з методом, ваш раціон не повинен перевищувати 500 калорій. Їх можна як розтягнути на весь день, так і отримати у вигляді одного приймання їжі.

За великим рахунком, принцип інтервального голодування не новий, він заснований на принципі дефіциту калорій (коли людина витрачає більше калорій, ніж споживає), а ідея про те, що голодування збільшує розумовий потенціал, давно озвучена в наукових дослідженнях керівника лабораторії нейробіології в Національному інституті з проблем старіння США, професора нейробіології в Університеті Джонса Хопкінса Марка Меттсона.

"Фастінг — це стрес для мозку. Короткострокове голодування стимулює, по-перше, формування нових нейронів зі стовбурових клітин в гіпокампі, по-друге, вироблення кетонів, які служать альтернативним джерелом енергії для мозку, по-третє, збільшення кількості мітохондрій в нервових клітинах, що призводить до підвищення здатності до навчання і поліпшення пам'яті".

Зокрема, голодування протягом двох днів на тиждень знижує ризик хвороб Альцгеймера і Паркінсона.

Нова хвиля інтересу до інтервального фастінгу піднялася після того, як японський вчений Йосінорі Осумі отримав Нобелівську премію з медицини за роботи з вивчення механізмів аутофагії — природного процесу, в ході якого наші клітини можуть частково "поїдати" себе, позбавляючись таким чином від старих або пошкоджених ділянок. Зокрема, саме під час голодування організм розщеплює старі або дефектні білки більш інтенсивно, перетворюючи їх в джерело енергії і зростання.

Що кажуть лікарі

Лікарі не сперечаються з доводами вчених, але все ж рекомендують підходити до модної системи обережно. Особливо людям, що страждають на діабет, захворюваннями шлунково-кишкового тракту, вагітним жінкам.

"Один з ефектів інтервального фастинга дійсно полягає в тому, що організм "не відволікається" на вироблення ферментів, перетравлення, засвоєння їжі і акумулює ресурси на мозкову діяльність".

Але важливо розуміти, що це не гра і здоровому організму це не потрібно. Концентрація уваги і активність мозку повинні бути в порядку при повноцінному раціоні, дотриманні режиму і правильному підборі "продуктового кошика". На жаль, все, що створюється і ефективно працює при серйозних аутоімунних захворюваннях і застосовується тільки під контролем і наглядом лікарів, люди починають виносити в маси і видавати за "чарівну таблетку". Це не харчування на кожен день і не корисна дієта для здорових людей. Наслідки фастинг-дієти — зайва вага через збій в організмі, переїдання і порушення харчової поведінки, підвищення кортизолу і гормональні порушення, анемія, виразка, гастрит, різке зниження тиску, цукру, ускладнення сечокам'яної хвороби і т.д.

Джерело

Exit mobile version