Воїни-митці: у столиці відкрили виставку картин українських військових

У Києві відкрилася виставка картин українських воїнів, які в процесі відновлення свого психічного здоров’я долучилися до майстер-класів з малювання. Кожна їхня робота унікальна та демонструє, як змінювалося емоційна свідомість впродовж лікування.

Ще вчора ці люди стояли на захисті Батьківщини зі зброєю в руках, а зараз вони стали справжніми митцями, чиї роботи демонструють на виставці.

«Ця виставка – це підсумок нашої піврічної роботи. У світі не було подібних проєктів, де б воїн малював разом із фахівцем, і він показав нам, що люди, які прийшли на лікування, щиро раділи, коли з-під їхніх пензлів народжувались справжні шедеври — унікальні та самобутні. Хлопці завжди мені казали, що вміють стріляти та воювати, а малювати – це не про них, але я горда тим, що сьогодні ми всі можемо переконатися, що вони були неправі», — наголосила лікар-психіатр Інна Черненко.

На експозиції представлені 50 робіт, в яких яскраво проглядається, як змінювалася тематика малюнків, та як поступово світлі спогади і надії на майбутнє брали гору над жахом воєнних дій.

«Якщо на першому майстер-класі ми намагалися дати тему та підштовхнути військових, то в подальшому стало видно, що їм набагато краще малювати на вільні теми. Кожен з них міг зобразити те, чого йому не вистачає, або про що мріє, не зациклюючись на вузькому направленні», — додала Інна Черненко.

Мистецтвознавці умовно виділять три підгрупи картин за темами: Війна та страхи, Спогади та Сподівання і надія на майбутнє.

Впродовж шести місяців наші воїни разом з професійними художниками мали змогу долучитися до світу образотворчого мистецтва, щоб у малюнках відобразити свої почуття. І ця градація добре проглядається у сюжетах та використаних кольорах. Якщо спочатку переважали червоні та чорні, то з кожним майстер-класом їм на зміну приходили зелені, блакитні та рожеві тони. З’явилися чудові пейзажі, додалися духовні сюжети із зображенням церков, також є романтика та святкові дійства. І це, в першу чергу, говорить про те, що цей метод лікування дієвий.

«Цей проєкт також цікавий тим, що в нього два абсолютно рівних у своїх правах і можливостях куратори — лікар і мистецтвознавець. Це унікальний експеримент, який народився за важких часів, покликаний якнайшвидше повернути душевний спокій українських захисників після пережитого на війні негативу. Ця масштабна виставка — результат кропіткого процесу лікування на шляху до повернення в соціум», — розповідає організатор події, доктор мистецтвознавства, професор Олексій Роготченко.

Фактично, образотворче мистецтво проклало початок до мирного та щасливого майбутнього.

«У нас з’явилася можливість поринути в інший, незнайомий до цього світ мистецтва, фарб, кольорів. І тепер спогади не душать, а перетворюються у щось хороше», — поділився воїн з позивним «Кокос».

Яна Задубінна

Кореспондент АрміяInform

Джерело