На Львівщині оцифрують пів мільйона сторінок фондів обласного архіву

Презентація (1)

Учора, 4 жовтня, у Львівській обласній військовій адміністрації презентували Програму комплексної інформатизації Державного архіву Львівської області. Метою цієї Програми є надання доступу до повнотекстового довідкового апарату архіву та його оцифрованих фондів.

У межах цієї Програми створили електронний ресурс, який забезпечить повнотекстовий пошук за назвами фондів, історичними довідками та анотаціями до фондів і описів, а також заголовками справ. Оцифровані матеріали стануть доступні для перегляду через зручний інтерфейс, а неоцифровані справи буде змога замовити до читального залу архіву онлайн через особистий кабінет.

Заступник начальника Львівської ОВА Олександр Кулепін розповів про необхідність оцифрування фондів архіву.

«В умовах війни росіяни цілеспрямовано знищують культурну спадщину України, тому щоб запобігти втраті історичних артефактів вкрай необхідно оцифровувати їх. Також це питання спрощення доступу до архівних документів, адже до більшості фондів архіву потрібно фізично приходити та переглядати усе на місці. Після того як закінчиться процес оцифрування архівну документацію зможуть переглянути усі охочі у декілька кліків навіть не виходячи з дому. Усі ці зміни створять рівний доступ усіх громадян до архівної інформації і забезпечать кожному як фахівцю, так і пересічному громадянину можливість працювати з документацією державного архіву нашої області», — сказав Олександр Кулепін.

Директорка Державного архіву Львівської області Ірина Мартенс розказала детальніше про Програму інформатизації архіву.

«Сьогодні як ніколи важливо постало питання збереження архівних документів, створення умов дослідникам для роботи з ними на віддаленому доступі. Програма інформатизації державного архіву Львівської області створена для надання студентам, науковцям та усім зацікавленим особам усіх умов роботи з документацією Національного архівного фонду. Кожен користувач зможе з будь-якого зручного для нього місця вивчати документи та здійснювати пошук тієї інформації, яка є об’єктом дослідження. Масив роботи, як і кількість документів є надзвичайно великим, але ми сподіваємося за декілька років закінчити цей процес оцифрування», — сказала Ірина Мартенс.

Директор компанії «Архівні інформаційні системи», яка оцифровує архівні фонди, Кирило Вислобоков розповів про цілі, які планує досягти компанія, у межах роботи з архівними документами.

«Ми створили спеціальну платформу для онлайн-представлення цифрових архівних колекцій. Попри те, що подібний проєкт є черговим для нас, адже такі впровадження ми започаткували у центральних державних архівах, але державний архів Львівської області є піонером серед обласних архівів усієї України. Протягом двох місяців ми плануємо завантажити на ресурс понад 200 тисяч сторінок відсканованих документів і таке ж число сторінок ми відскануємо упродовж наступних декількох місяців — загалом це пів мільйона сторінок», — поінформував Кирило Вислобоков.

Кандидат історичних наук, історик та архівіст Володимир Зелінський розказав як саме оцифрування документів вплине на процес пошуку архівних документів.

«Зі свого досвіду, як історика-архівіста, можу сказати, що процес пошуку необхідної інформації займає більше часу ніж процес її систематизації та обробки якщо говорити про роботу з архівною документацією. Завдяки цій системі пошук матеріалів стане простішим та швидшим, а фізичне перебування в архіві не буде необхідною передумовою отримання інформації. Це суттєво зекономить час для дослідників історичної спадщини нашого минулого», — резюмував Володимир Зелінський.

Зазначимо, що уже на першому етапі ресурс, міститиме повнотекстову інформацію про понад 5 тисяч фондів архіву, сотні тисяч справ, десятки імен, географічних назв та організацій, для перегляду будуть доступні близько півмільйона цифрових копій документів. 

Як розповіли представники компанії-підрядника, зараз здійснюється наповнення бази даних архіву оцифрованими документами і до кінця року вона стане доступною для усіх охочих.

Прес-служба Лівівської обласної військової адміністрації