На горі в Норвегії знайдена стріла залізного віку, на якій збереглося оперення з пір’я

Стріла залізної доби, що відмінно збереглась, із залізним наконечником, обмоткою із сухожилля і оперенням знайдена в Норвегії археологами, інформує Ukr.Media.

Оперення стріл рідко зберігається. За словами археологів, які поділилися своїм відкриттям у соцмережах, стріли крижаної людини Еці, яка померла близько 5300 років тому на території нинішніх італійських Альп, також зберегли оперення, хоча їхній стан не такий гарний, як у цієї нещодавно виявленої 1700-річної стріли.

«Ймовірно, це стріла, що найкраще збереглася, зі всіх знайдених. Наприклад, сухожилля, обгорнуте навколо переднього кінця держака стріли, щоб знизити ризик перелому при ударі, як і раніше, тримається щільно і знаходиться на місці. Також присутні залишки нитки та смоли, використаної для виготовлення стріли. Сподіваюся, чи вдасться з'ясувати, від яких птахів пір'я, від якої тварини сухожилля тощо», — сказав Ларс Піло, археолог із Департаменту культурної спадщини Ради графства Іннландет, Норвегія.

Вчені вирішили відмовитися від радіовуглецевого датування, оскільки їм довелося б зруйнувати частину стріли при взятті зразка. Але оскільки цей тип стріл добре відомий, його досить легко датувати.

«Тип держака відомий із датських збройових жертвопринесень, знайдених у болотах, а наконечник стріли також добре відомий з могил у південній Норвегії, тому цілком імовірно, що ця зброя датується періодом між 300 і 600 роками нашої ери. На той час мисливці йшли в гори і використовували такі стріли, щоб стріляти в північних оленів», — сказав Піло.

Археологи сподіваються скоро знайти більше артефактів, оскільки льодовики Норвегії тануть через зміну клімату.

Джерело