Пункти африканського «мирного плану» передбачають послаблення санкцій проти Росії взамін на виведення окупаційних військ, повідомляють ЗМІ.
Сім африканських лідерів 16 червня прибули до Києва, а вже наступного дня, 17 червня, вони збираються поїхати до Санкт-Петербурга. Головна ціль їхнього візиту — спроба вирішити мирним шляхом війну Росії проти України. Президент ПАР Сиріл Рамафоса очолює делегацію, до якої також входять глави держав Замбії, Сенегалу та Коморських Островів, прем’єр-міністр Єгипту та міністр закордонних справ Уганди.
Зазначимо, що всі представлені країни зайняли різні позиції щодо війни: Південна Африка, Уганда та Республіка Конго утрималися від резолюції Організації Об’єднаних Націй на початку цього року, яка засудила повномасштабне вторгнення Росії та вимагала від неї вивести свої війська. За резолюцію проголосували лише Замбія та Єгипет, а Сенегал не брав участі.
Південну Африку на Заході взагалі критикують за її теплі стосунки з Москвою – раніше цього року вона приймала російські військові кораблі для спільних військових навчань – а минулого місяця посол США в Південній Африці звинуватив країну в постачанні зброї Росії. Тож який меседж привезли лідери африканських країн та який «мирний план» вони пропонують читайте в сюжеті Корреспондет.net.
«Привітання» делегації обстрілом
Під час візиту делегації в Києві росіяни завдали ракетного удару Калібрами та Кинджалами по українській столиці. Речник президента ПАР Вінсент Магвенья заявив, що це ніяк не вплинуло на роботу африканських лідерів.
Магвенья додав, що попри ракетну атаку робота «мирної місії» продовжується – «все йде за планом і просувається добре».
«Як не дивно, ми не чули ні сирен, ні вибухів. Програма Африканської мирної місії виконується за планом», – написав Магвенья.
Він повідомив, що африканська делегація мала певні «затримки» у Польщі. Чартерний рейс, який перевозив лідерів країн Африки, дещо затримався і їм довелося ночувати у літаку.
Хоча офіційно в делегації цього не підтверджують, але кореспонденти Reuters повідомили, що африканські лідери під час тривоги все ж таки спускалася до укриття. Іноземні журналісти стверджують, що бачили, як вони зайшли в один з готелів Києва, де розташоване сховище.
Також зазначимо, що зранку делегація відвідала Бучу, щоб на власні очі побачити всі воєнні злочини, які скоїли росіяни під час окупації в березні 2022 року. Речник Рамафоса додав, що «миротворча ініціатива» – це перший випадок, коли Африка об’єдналася для вирішення конфлікту за межами континенту.
«Цей конфлікт серйозно вплинув на Африку з точки зору відсутності продовольчої безпеки та цін на зерно, цін на добрива, але так само ця місія служить для пошуку шляху до миру, який припинить страждання українців», – заявив Магвенья.
His Excellency President @CyrilRamaphosa and other African Heads of State & Government participating in the African Leaders Peace Mission now at the St Andrew’s Orthodox Church in the City of Bucha in Kiev, Ukraine, receiving a briefing ahead of their visit to the Mass Grave… pic.twitter.com/NawzZOq95J
— Presidency | South Africa 🇿🇦 (@PresidencyZA) June 16, 2023
Додамо, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба гостро відреагував на удар РФ по Києву під час візиту лідерів країн Африки.
«Путін «зміцнює довіру», завдавши найбільшого ракетного удару по Києву за останні тижні, саме під час візиту африканських лідерів до нашої столиці. Російські ракети – це повідомлення Африці: Росія хоче більше війни, а не миру», – написав він у Twitter.
Які пункти містить африканський «мирний план»
Напередодні візиту делегації в Київ агентство Reuters опублікувало проєкт «мирного плану» Африки. ЗМІ стверджує, що саме цей рамковий документ буде запропонований президенту України Володимиру Зеленському і російському диктатору Володимиру Путіну.
За інформацією журналістів, цей «мирний план» включає пропозицію Києву та Москві низки заходів «щодо зміцнення взаємної довіри».
Ось деякі пункти «мирного плану» Африки щодо припинення війни в Україні:
- виведення тактичної ядерної зброї з Білорусі;
- виведення російських військ із територій України;
- призупинення дії ордера на арешт Путіна, виданого Міжнародним кримінальним судом;
- безумовна угода про зерно й добрива;
- ослаблення санкцій щодо Росії.
«Вищезазначені заходи мають бути спрямовані на сприяння створенню середовища, сприятливого для припинення вогню, що дозволить сторонам зміцнити довіру та розглянути питання щодо розробки своїх стратегій відновлення миру», — говориться в документі.
Зазначимо, що на Заході президента ПАР Рамафоса вважають досвідченим переговорником, який відіграв важливу роль у перемовинах, які поклали край апартеїду. Але поки що «мирні плани», запропоновані іншими країнами, включаючи Китай, провалилися, і критики скептично ставляться до того, що місія африканських лідерів досягне багато чого.
Реакція на документ
Президент Росії Володимир Путін привітав місію африканських лідерів, як і Україна. Але минулого тижня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба попередив, що деякі речі не підлягають обговоренню.
«Будь-яка мирна ініціатива має поважати територіальну цілісність України, вона не повинна означати, навіть між рядками, будь-яку передачу української території Росії. По-друге, будь-який «мирний план» не повинен призводити до заморожування конфлікту», – сказав Кулеба.
Позицію Кулеби розділив представник Єврокомісії Петер Стано. Зокрема, він в Брюсселі сьогодні заявив, що ЄС не прийме «мирний план» Африки, якщо він пропонуватиме заморозку конфлікту.
Під таку категорію підпадають пропозиції про припинення вогню, проведення референдумів, створення «сірих зон», контрольованих міжнародними миротворцями, негайні мирні переговори без виведення ворожих військ і т.д. Подібним чином оцінюються і пропозиції віддати РФ певні території України.
Результати переговорів із Зеленським
Пізно ввечері Офіс президента повідомив про результати зустрічі глави держави Володимира Зеленського з делегацією з Африки. За інформацією пресслужби ОПУ, Зеленський презентував лідерам африканських країн українську формулу миру. Він акцентував, що припинення російського терору й виведення російських військ з усієї території України – це єдине, що здатне зупинити цю війну.
«Україні та всьому світу не потрібні ані «заморожені» конфлікти, ані війни, що тліють. Мир потрібен», – переконаний президент України.
«Продовольча безпека, радіаційна безпека, безпека мореплавства, стабільність глобальних ринків і соціальний спокій у світі – усе це можливе лише тоді, коли агресії не буде й коли буде реалізована формула миру. Всі нації світу заслуговують на те, щоб жити вільно, без нав’язування чужої волі військовим чи політичним шляхом», – зазначив глава держави.
Зеленський підтвердив, що африканська «формула миру» підтримує територіальну цілісність України, але акцентував, що будь-які переговори керівництво Росії сприймає як можливість накопичити силу й розширити агресію, і Україна вже в цьому переконалася.
«Сьогодні побачив перспективу нашої спільної роботи над конкретними пунктами формули миру. Звичайно, я запросив держави Африки взяти участь у Глобальному саміті миру, який ми готуємо», – додав він.
Крім того, під час зустрічі сторони обговорили російський теракт на Каховській ГЕС та його наслідки для людей, довкілля й інфраструктурних об’єктів. Також під час перемовин ішлося про питання продовольчої безпеки світу.
Залиште відповідь