Цікаві факти про давню ікону Св.Юрія зі Старого Кропивника —

Дрогобицький район Культура мистецтво Новини  Цікаві факти про давню ікону Св.Юрія зі Старого Кропивника

Село Старий Кропивник Східницької громади  на Дрогобиччині дало справжній скарб у доробок національної сакральної спадщини. Це унікальний твір мистецтва галицького іконопису – ікона Юрія Змієборця, яка зараз зберігається у Львові, належить музеєві оо. Студитів «Студіон», її також експонують в Національному музеї ім.А.Шептицького. Вік ікони датують XIV-XV ст.! Небагато ікон цього часу збереглося не те що на Дрогобиччини, а й на всій Львівщині.

Зумів її віднайти, належно оцінити єромонах Севастіян Дмитрух, голова Комісії сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ, куратор музею «Студіон». Десятки років він їздив галицькими селами, рятуючи старовинні ікони від нищення і спалення.

У 2003 році о. Севастіян відвідував село Старий Кропивник, після пожежі, яка сталася у церкві Перенесення мощей Святого Миколая. Тоді й передав місцевий парох старовинну ікону, яка на той час вже не була у церковному вжитку і зберігалася у дзвіниці.

Цікаво, що первинно це була ікона «Святого Юрія на білому коні», датована 19 ст., виконана на полотні. Та коли розпочали комплекс реставраційних робіт, то під полотном, на дошці, виявили ще одну ікону, теж Св.Юрія, але вже на гнідому коні в яблуках і значно старшу за віком.

Радіовуглецевий аналіз дерева показав вік, який вразив експертів – від 500 до 600 років! Саме зображення було в доволі поганому стані, та завдяки комплексу реставраційних робіт, її вдалося відновити так, що можна розгледіти навіть такі деталі, як цвяшки на підковах коня.

Церква Перенесення мощів св. Миколая (1847 р) у Старому Кропивнику до пожежі, 1992 р. Світлина І. Синкальського. Джерело: Слободян В. Церкви України: Перемиська єпархія. – Льв.: 1998 р. Прадідівська слава

У 2011 році відновленій іконі з Старого Кропивника разом із ще однією відомою іконою Юрія Змієборця (14 ст) з села Станиля Дрогобицького району було присвячено окрему презентацію в межах заходів святкування Дня міста Львова.

Історія старокропивницької ікони включена у альбом «Українське сакральне мистецтво з колекції «Студіон» авторства о.Севасітана Дмитруха, який вийшов у львівському видавництві «Свічадо» в 2012 році.

Інф. з відкритих джерел, підготувала Віра ЧОПИК.

На фото – ікона до та після реставрації

Джерело