У відпочинковому комплексі «У дворі» вишивають духовні обереги для наших воїнів. ФОТОРЕПОРТАЖ —

Львівська область Новини  У відпочинковому комплексі “У дворі” вишивають духовні обереги для наших воїнів. ФОТОРЕПОРТАЖ Підгородці, У дворі

Минулої суботи в на території відпочинкового комплексу  «У дворі», що в селі Підгородці Стрийського району, зібралися вишивальниці, щоб створити обереги  для наших захисників –  хустини із бойківськими візерунками. Хустини можна виористовувати також як бандани. Процес рукоділля відбувався  під керівництвом заслуженої  майстрині  народної творчості України Надії Кузан із м.Дрогобич. Вона розповіла про особливості бойківської вишитої хустини та  традиції пов’язані із нею, зокрема як у давнину дівчата, проводжаючи на війну своїх коханих, давали їм таку  хустину в якості оберегу.

Також присутні змогли оцінити красу старовинних  прикрас-силянок та оглянути розмаїття узорів бойківського вишиття, які демонструвала п.Надія.  До заходу приєдналися учні місцевої школи та школярі із села Семигинів.

Власне,  єднання поколінь та передача досвіду, тяглість традицій, залучення молоді до благодійних заходів– саме таку мету ставила власниця комплексу «У дворі» п. Любов Кузик, організовуючи цю зустріч.  У вітальному слові п.Любов розповіла про цінні надбання, які нещодавно поповнили  фонди етномузею, а також наголосила що  комплекс «У дворі» тепер працюватиме ще й як науково-культурний центр.  

Варто зазначити, що зустрічі  науковців, екскурсії, дослідження старовини, традицій, місцевої кухні, історії краю на території комплексу «У Дворі»  давно є  звичним явищем. Та, знаючи ініціативність  та завзяття п.Люби, варто чекати, що із новою назвою будуть і нові проєкти. І про один із них вона розповіла під час зустрічі. Справа в тому, що готельно-ресторанний комплекс знаходиться в колишньому замку відомого в свій час  зоолога Станіслава Петруського, і його теперішня власниця ініціює ґрунтовне дослідження спадщини науковця та історії з його життя у Підгородцях. Зокрема пані Люба уже має копію  листа 1811 року, якого  Станіслав писав закордон, перебуваючи в своєму маєтку. Цікаво, що замок має справжнє підземелля, в якому  нещодавно обладнали винний погріб. Очевидно, тут є свої таємниці та навіть легенди, які уже в найближчому майбутньому будуть дізнаватися відвідувачі комплексу «У дворі».

Поруч із замком розташований етномузей, де зібрано старовинні речі як побутового вжитку, так і вишивки, унікальні ікони, елементи інтер’єру старовинних бойківських хат. Сюди часто приїжджають шкільні екскурсії, бо мало де в нашому регіону  можна дітям отак у цікавому форматі та в невимушеній атмосфері не просто оглянути музей, а спробувати самотужки змолоти борошно на жорнах, долучитися до процесу випікання бездріжджового хліба, замісити тісто на «чорні» вареники, звідати на смак запашні чаї із місцевих трав, збити масло, а потім ним ласувати…

Так було і в суботу – одним вишиванням оберегів «У дворі» не обмежилися. Частина дітей пакували чаї для наших воїнів, а інші готували на частування чорні вареники – не тільки смачні, ситні , а ще й корисні, бо з борошна, яке містить три види злаків грубого помелу.  І все це відбувалося під супровід українських пісень – повстанських, народних, таких, що тепер і не кожен дорослий знає.

«Все це маємо відроджувати та передавати у спадок молоді, – наголошує пані Люба. Вона залюбки  розповідає дітям  цікаві факти з  історії  краю, вчить їх любити рідну землю і цінувати народну спадщину. «Та, найважливіше в теперішній час – підтримувати наших воїнів, – каже пані Люба, – завдяки їм ми маємо можливість вільно жити і творити». Уже наступного дня хустини із вишивками  були освячені у місцевому храмі, вони поїдуть на схід, щоб бути духовним оберегом нашим захисникам. Але на цьому процес їх створення не закінчився – вишивальниця й надалі  збиратимуться «У дворі», щоб за допомогою традицій творити для воїнів духовну броню.

Віра ЧОПИК, фото автора

п.Надія Кузан демонструє силянки Щоб вишивані обереги мали духовну силу, рукодільниці одягнули святкові вишиванки п.Любов Кузик демонструє нові поповнення фондів етномузею Молодь упаковує чаї із карпатських трав для воїнів Етномузей Із цього балкону готелю відкривається чарівний краєвид У винному погребі. Підземелля тепер ще й служить укриттям Дівчата ліплять”чорні” вареники Бойківська хустина із вишиттям, яку дарувала дівчина хлопцеві, проводжаючи його на війну. Цій хустині 90 років, вона поповнила фонди етномузею “У дворі” Візерунок відтворений за зразком вишиття, привезеного із Канади майстринею Мирославою Кот

Джерело