Село Старий Кропивник Східницької громади на Дрогобиччині дало справжній скарб у доробок національної сакральної спадщини. Це унікальний твір мистецтва галицького іконопису – ікона Юрія Змієборця, яка зараз зберігається у Львові, належить музеєві оо. Студитів «Студіон», її також експонують в Національному музеї ім.А.Шептицького. Вік ікони датують XIV-XV ст.!
Про цю ікону довідався о.Василь Нагина, як тільки став парохом місцевої парафії Перенесення Мощей Святого Миколая. Священник тривалий час виношував ідею створити копію ікони Юрія Змієборця для місцевого храму, звідки вона походить. Цю ідею підтримав мешканець села Старий Кропивник, відомий на Дрогобиччині меценат, співзасновник БФ “Братів Дуліб’яників” Василь Дуліб’яник. Відтак було доручено написати ікону іконописцю з Борислава Ростиславу Перев’язку.
І ось, цієї неділі, 14 липня, на парафії села Старий Кропивник відбулася історична подія: собором священників освятили копію ікони Святий Юрій Змієборець на коні.
“Цікаво, що село Старий Кропивник засноване ще в княжі часи. Тобто проживши на даній території 100-150 р. наші предки намалювали цю ікону. Історія Старого Кропивника зберегла спогад про храм святого Миколая побудованого в 1822 році, який пошкодили і майже знищили весняні води і крига. Але розуміємо, що наші предки зуміли й тут зберегти дану святиню. Згодом, у 1847 році в центрі села було побудовано новий храм Перенесення мощей Святого Миколая, куди перенесли врятовано ікону. З цих історичних подій можемо зрозуміти, що дана ікона для наших предків була дуже цінна. Сьогодні із Божої ласки і пожертви пана Василя Дуліб’яника його сім’ї і родини ми освятили копію ікони Святий Юрій Змієборець на коні, і це історична подія для нашої парафії”, – зазначив о.Василь Нагина.
Додамо, що у 2003 році церква Миколая у Старому Кропивнику загорілася. На щастя, хоча храм був повністю дерев’яним, вогнеборцям частково його вдалося врятувати. Тоді вогонь знищив речі церковного вжитку та перекриття. На той час ікона Юрія Змієборця вже не була у церковному вжитку і зберігалася у дзвіниці. Після цього ікона була передана Севастіяну Дмитруху – голові Комісії сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ, куратору музею «Студіон». Десятки років він їздив галицькими селами, рятуючи старовинні ікони від нищення і спалення.
Нагадаємо, у травні цього року у Старому Кропивнику освятили 2 каплиці та Тризуб на честь полеглих Героїв, споруджені за кошти Братів Дуліб’яників.
Віра ЧОПИК
Залиште відповідь