У музеї Шептицького презентували виставковий проєкт присвячений мистецтву глинянського килиму

Глинянський Килим 20

Його експонуватимуть до 20 серпня.

Виставка «Глинянський килим: минуле чи майбутнє?» — авторський проєкт мисткині Зеновії Шульги, присвячений важливій події в історії Глинянського килимарства: внесенню у січні 2023 року Глинянського візерункового текстилю до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України.

Його сьогодні, 14 липня, представили у Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького.

Одним з перших оглянув виставку заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.

«Дуже часто будучи за кордоном ми шукаємо щось цікаве на згадку про ту чи іншу місцину. Нам цікава історія цих предметів, як їх виробляють, хто це робить тощо. Але зараз як ніколи ми розуміємо, що цінувати і відроджувати маємо своє. Вишиванка, українська пісня, сьогодні ми говоримо також про глинянський килим — так багато цінного, наповненого історією, сенсами має наш народ. Будучи дитиною і бачачи такі речі, ти не до кінця розумієш їх суть, вже у дорослому віці починаєш зауважувати, що кожне вишиття несе певний зміст. Це – наше і ми маємо робити все, для того, щоб не лише глинянський килим, а й багато іншого, що є вкрай цінним в нас українців, було возвеличене та на державному рівні прийняте як цінність. Дбаймо, шануймо, примножуймо, адже маємо добру історію, базу і тепер наше покоління має велику місію це примножити і створити всі умови для її популяризації, відродження і роботи школи килима. Щоб і наші діти мали можливість бачити і практикувати це мистецтво», — зазначив Іван Собко.

Відома львівська художниця, мистецтвознавця, викладачка Львівської національної академії мистецтв Зеновія Шульга є лауреаткою Обласної премії    в галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури у номінації «Декоративно-ужиткове мистецтво» у 2021 році за міжнародний мистецький проєкт «Етнологічний ракурс».

Упродовж багатьох років метою творчої діяльності мисткині  є не лише збереження багатої спадщини, але й відродження килимарства в Глинянах.

«Глинянський килим – це не лише важлива сторінка історії національного декоративно-ужиткового мистецтва, не тільки музейний раритет. Він повинен знову стати тим знаним, впізнаваним, популярним брендом Глинян і Львівщини, яким був і 100 років тому, і впродовж довгого періоду

Глинянський килим – це завжди бездоганне технічне виконання, високоякісна сировина, розмаїття художніх композицій візерунків і вишукана кольорова гама. Сьогодні глинянський текстиль переживає новий етап відродження. У місті Глиняни знову працюють майстрині, які тчуть килими за проєктами 1920-1930-х років та новими авторськими розробками», — зазначили в межах презентації.

В експозиції виставки представили понад 50 автентичних та сучасних творів. До створення проєктів килимів у різний час були залучені відомі українські та польські митці: Едгард Ковач, Валеріян Крицінський, Василь Цьонь, Петро Холодний, Василь Дядинюк, Святослав Гординський, Мирон Левицький, Зофія Стриєнська та інші.

Виставку експонуватимуть до 20 серпня.

Прес-служба Лівівської обласної військової адміністрації