У центрі Львова знайшли могильні плити з Єврейських поховань

Фото: Олександр Назар

У Львові на площі Галицькій, 15 працівники комунальної служби знайшли стародавні єврейські надгробки.

Фото: Олександр Назар

Про це повідомив представник організації «Всеукраїнського єврейського благодійного фонду «Хесед-Ар’є» Олександр Назар.

«Знайдено їх було біля відділу комунального майна, до цього ми і раніше знаходили їх там, там була котельня вимощена з тих надгробних плит. Загалом є їх там багато, на них просто постелили бруківку десь в 2000-их. Справа в тому, що вони поламані, і з надписами ми знайшли 10 штук, а так, то їх є близько 20», – розповідає він. 

Фото: Олександр Назар

Олександр Назар додає, що коли виставив фото надгробків у Facebook, то йому в коментарях написали, що той будинок мали гестапо, і саме вони замостили територію ними. На деяких із плит можна побачити надписи із іменами похованих та символом Маген Давид (Зірка Давида) або п’ятисвічник. Текст на плитах написаний польською мовою або на івриті.

За його словами, у Львові місць з «мацевами» (єврейський надгробок у формі вертикальної кам’яної плити – ред.) не так і мало. Перше таке вони знайшли у 2010 році біля Краківського ринку. Також такий проєкт мали в Добромилі, де реалізували стіну пам’яті, працювали там 2012 по 2017 рік, там знайшли близько 250 плит. 

Фото: Олександр Назар

Також представник «Хесед-Ар’є» розповів, що зазвичай люди, які проживають біля таких місць, зацікавлені, щоб це перевозилось, проте інколи буває так, що в людей немає розуміння, що це треба повернути назад на цвинтар.

«Останній такий випадок стався на вул Конотопській, біля Франківської адміністрації, тоді люди не хотіли, щоб ми перевозили звідти плити, ставили якісь незрозумілі умови. Наразі забрати на Янівський цвинтар так і не змогли їх, там десь на території в 1 метр висотою та 10 метрів в ширину лежать надгробні плити», – розповідає він.

Проводить всі пошукові роботи та займається перевезенням єврейський благодійний фонд «Хесед-Ар’є» повністю за свої кошти.

 

Джерело