Подорож велосипедом дарує більшу повноту вражень, аніж поїздка на авто. Літом 2020 року я побувала майже у всіх селах Східницької громади, і в кожному з них є своя цікава сторінка, сукупність яких творить цілісну історію нашого краю.
В давнину село славилося виробництвом дерев’яних іграшок, решіт, сит та іншого дерев’яного начиння
Також читала, що в Стороні, де бере початок потік Тисовець, стоїть старий тис, з яким пов’язані місцеві легенди.
Село Сторона було ареною кровавої битви в 1-шій світовій, яку описав у своєму вірші “Пригода в Підбужи” Іван Франко. І хоч конкретно Сторона у творі не згадується, йдеться саме про ці події. Восени 1914 р. Сторона опинилася між двома фронтами, запеклі бої між російськими та австрійськими військами велися 3 тижні, зокрема і рукопашні. Загинуло понад 600 солдатів, у тому числі кілька десятків безневинних селян стали жертвами кровавої м’ясорубки. Очевидець цих подій Йосиф Клисяк згадував: “…на свято Покрови, заїхали в село російські козаки, а між ними багато черкесів, які перевертали село, як кажуть, догори корінням. Їхня поведінка заставила жінок і дівчат не виходити з хати навіть на подвір’я. Насильного ґвалтування жінок та дівчат вони доконували навіть білими днями…За два тижні їхнього побуту мерзавці залишили село без курей, гусей, баранів, телят та вівса і сіна для худоби.”
Полеглих в боях селяни похоронили спочатку в Стороні, пізніше автрійська влада перепоховала їх у Підбужі, а в 50-их рр. радянська влада зруйнувала цвинтар і зробила там склад…
Із Сторони бере початок рід по батьковій ліній відомої письменниці Галини Пагутяк, це прізвище є поширеним в селі.
Ще однією відомою уродженкою села є письменниця Дарія Кундик.
Автор тексту та фото Віра ЧОПИК.
При передруці – гіперпосилання на сайт обов’язкове.
Залиште відповідь