Головна загроза нового закону – значне скорочення асортименту імпортних ліків в аптеках, вважає Віталій Кулик.
В Україні з аптек може зникнути ціла низка популярних медичних препаратів через нове регулювання фармацевтичного ринку. Адже закон №11493, який ухвалила Верховна Рада, створює неприйнятні умови для роботи міжнародних фармкомпаній і може змусити їх залишити ринок. Таку думку озвучив політолог, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик у своєму блозі на Цензор.НЕТ в понеділок, 17 лютого.
За його словами, головна загроза нового закону – значне скорочення асортименту ліків в українських аптеках, особливо імпортних. Причиною цього є обмеження націнки дистриб’юторів та представництв до 8%, що робить роботу міжнародних компаній економічно невигідною.
«Це призведе до того, що такі компанії, як Delta Medical, Berlin-Chemie, Heel, змушені будуть залишити український ринок, з аптек зникнуть препарати, у тому числі й для хронічно хворих. Фармацепти кажуть, що не буде й таких відомих лікарських засобів, які є чи не в кожній аптечці українців. Наприклад, зникнуть усім відомі Фервекс, Дипрелиф, Фортеза, Проспан, Нимесил, Дексалгин та багато інших», – написав Кулик.
Він вважає, що референтне ціноутворення може змусити міжнародних виробників підняти ціни на 40-50%. Причина в тому, що фармкомпанії працюють за єдиною глобальною системою ціноутворення. Якщо в одній країні ціна падає, її автоматично переглядають у всіх інших.
Раніше в Україні ціни на імпортні ліки знижувалися завдяки маркетинговим угодам, за якими виробники надавали аптекам знижки. Тепер ці угоди скасовані, що означає, що кінцева ціна препаратів зросте, а якщо попит впаде – імпортери взагалі підуть з ринку.
Як наголошує Кулик, через такі нововведення постраждають хронічно хворі пацієнти, онкохворі, люди з аутоімунними розладами – адже більшість імпортних препаратів використовується у міжнародних протоколах лікування. Також під загрозою опиняться державні соціальні програми: якщо ціни зростуть, бюджету просто не вистачить коштів, аби забезпечити пацієнтів необхідними ліками.
Крім того, за словами експерта, запропонований «каталог цін», який має регулювати вартість ліків, досі викликає багато запитань. Жоден з опитаних учасників ринку – дистриб’ютори, фармкомпанії, депутати – не розуміє, як ця система працюватиме на практиці.
«Якщо закон підпише президент і він набере чинності, Україну чекає фармацевтична криза. Ми можемо отримати дефіцит ліків, різке зростання цін і зниження якості лікування», – вважає Кулик.
Водночас він впевнений, що президенту Володимиру Зеленському вказані зміни «подавали зовсім під іншим соусом».
«У спробі обійти конкурентів в змаганні за вирішення «болей» суспільства, влада, схоже, не врахувала очевидні ризики. Законодавчі зміни, протягнуті комітетом ВР з питань здоровʼя нації під керівництвом Михайла Радуцького, загрожують фармацевтичному ринку та безпосередньо позначаться на українцях. І це стане черговим каркаломний політичним провалом для правлячої сили. Впевнений, що президенту України Володимиру Зеленському подавали цю ідею зовсім під іншим соусом і запевнили його, що ліки для пацієнтів стануть доступнішими», – додав політолог.
Нагадаємо, 5 лютого президент Володимир Зеленський розкритикував ситуацію на ринку ліків і провів засідання РНБО з цього питання. Через тиждень глава держави підписав указ про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців.
Вже 14 лютого уряд обмежив максимальну торговельну націнку для аптек не більше 35% для безрецептурних препаратів і встановив регресивну шкалу для рецептурних. Постачальники зможуть додавати не більше 8% до гуртової ціни залежно від вартості препарату.
Залиште відповідь