Посол ЄС: Умови закінчення війни мають визначити українці

Фото: АА Наслідки ракетної атаки з боку РФ, Київ, 1 січня 2023

Росії не можна дозволити перемогти у війні проти України, адже це означало б дозволити їй знищити «основи світового ладу», заявив голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас.

Європейський Союз «поважає та підтримує» той факт, що саме українці мають визначити умови для закінчення війни з Росією, наголосив голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас в інтерв’ю Укрінформу, оприлюдненому в понеділок, 2 січня.

Він зауважив, що наразі більшість українців проти будь-яких поступок Росії, тобто Україна «вирішує вести переговори на полі бою, аж доти, доки Росія не буде вимушена вивести свої війська» з її території. При цьому, за словами посла, РФ не можна дозволити перемогти, адже це означало б дозволити їй знищити «основи наших демократій і саму основу світового ладу, заснованого на міжнародних правилах».

«Тому наша робота полягає в тому, щоб продовжувати підтримувати Україну у військовому вимірі, щоб забезпечити вам найкраще становище, а також допомогти вам перемогти у цій війні», — наголосив Маасікас.

Він зауважив, що цінності ЄС та його віра у свободу та демократію втілилися у «непохитній солідарності з Україною та міцній єдності як всередині ЄС, так і з нашими партнерами». «ЄС став дійсно геополітичним гравцем, що передбачає вибір сторін, — і ЄС обрав сторону України. Більше жодних оманливих фраз на кшталт «закликаємо всі сторони…», — підкреслив посол.

Санкції обмежують політичні можливості Кремля

Говорячи про практичний вимір підтримки, Маасікас зауважив, що вона проявляється як в допомозі Україні і українцям, які виїхали в ЄС, рятуючись від війни, так і в запровадження обмежувальних заходів проти РФ.

«Ми радикально зменшили енергетичну залежність від Росії, адже однією з головних санкцій ЄС стало припинення 90 відсотків поставок російської нафти до Європи до кінця 2022 року, а відтак і позбавлення Москви відповідних доходів», — наголосив посол

За його словами, завдяки рішенням ЄС, наразі Росія змушена продавати свою нафту третім країнам «зі значною знижкою на кожен барель», за ціною приблизно на 30 доларів нижчою, ніж у середньому в світі.

Дипломат також зауважив, що ЄС запровадив санкції проти 1386 фізичних осіб та 171 організації в Росії та Білорусі і «значної кількості секторів російської економіки». «Російська економіка суттєво постраждала і втрачає здатність до модернізації, що обмежує політичні та економічні можливості Кремля», — наголосив Маасікас.

Він додав, що санкції позбавляють РФ доступу до фінансових ринків і передових технологічних продуктів, завдають шкоди нафтовій промисловості, авіакомпаніям, військовій та автомобільній промисловості. «Очікується, що в 2022 році ВВП Росії впаде на 11 відсотків, а інфляція зросте на 22 відсотки», — повідомив посол.

Майбутнє України — в ЄС

Маасікас наголосив: загарбницька війна Росії проти України змінила геополітичний контекст, і тепер Брюссель буде підтримувати офіційний Київ на шляху до майбутнього членства в ЄС. «Лише кілька тижнів тому, 15 грудня, Європейська Рада підтвердила, що майбутнє України та її громадян – у Європейському Союзі», — зауважив він.

Водночас посол зазначив, що швидкість вступу передусім залежатиме від того прогресу, який Україна демонструватиме у «фундаментальних питаннях», зокрема в царині верховенства права. Він додав, що терміни початку переговорів про членство України обговорюватимуться  на саміті «Україна-ЄС», проведення якого планується на початку лютого в Києві.

Джерело: Українська служба DW

Джерело