Перемога України у війні, яку розв’язала росія у 2014 році, означатиме посилення демократичних процесів     «/>

Цього тижня відбувся офіційний візит прем’єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака до Вашингтона. Було обговорено питання зміцнення економічної співпраці Британії та США, а також міжнародна безпека. Головним результатом зустрічей двох лідерів є підписана Атлантична декларація. Що означає для України переосмислення стратегічного партнерства між Лондоном та Вашингтоном далі в огляді АрміяInform.

Союз Британії та США, більш відомий під назвою «особливі відносини», було утворено ще під час Другої світової війни завдяки зусиллям Вінстона Черчилля та Франкліна Делано Рузвельта. Тоді метою об’єднання була спільна боротьба з нацизмом.

І тепер, за умов російської агресії проти України, посилення ролі Китаю у світі та загроз у сфері кібербезпеки, партнерство США та Британії є вирішальним для майбутнього міжнародних відносин. Передусім це основа НАТО — головного військово-політичного альянсу Заходу, в якому усвідомили взаємозв’язок європейської та азійської безпеки.

Нагадаємо, що це був перший візит Ріші Сунака за час його прем’єрства до США. Теми, які обговорював лідер Кабінету з Джо Байденом, стосувалися подальшої двосторонньої економічної співпраці, підтримки України, AUKUS (союз Британії, Австралії та США) і штучного інтелекту.

Головна мета Сунака полягала в перезавантаженні «особливих відносин» на тлі кардинальних змін у світі. А саме: Британія вийшла з ЄС, три прем’єри змінилося за 2022 рік, російське вторгнення в Україну, безпекові загрози з боку Ірану.

Магістральною темою, яка є водночас дражливою та важливою не лише для Британії, але й союзників США в цілому, є обмін новітніми оборонними технологіями.  Нагадаємо, що найближчі союзники Вашингтона, наприклад Велика Британія, Тайвань чи Ізраїль, по суті, купують озброєння, але за спрощеною процедурою. Тож існує потреба в зменшенні бюрократичних моментів щодо більш швидкого доступу до технологій.

Гостьовий науковий співробітник програми «Передова оборона»  Атлантичної Ради Дебора Чевертон у своєму блозі підняла тему контролю експорту оборонних технологій як ключової теми до зміцнення співпраці Британії та США. Йдеться про Правила міжнародної торгівлі зброєю (ITAR), які регулюють передачу технологій союзникам Вашингтона. Чевертон стверджує, що оскільки ці правила було створено за часів «холодної війни», коли США мали абсолютне технологічне домінування, то зараз ситуація кардинально інша. Насамперед через геополітичне посилення Китаю.

«Співпраця з давніми союзниками та партнерами має вирішальне значення для успіху Сполучених Штатів у боротьбі з дедалі динамічнішою загрозою з боку їхніх противників», — наступний висновок робить Дебора Чевертон.

Чому технології важливі

Суть візиту Сунака до США зводиться до зміцнення економічної безпеки та покращення двосторонньої торгівлі. США і Британія підписали Атлантичну декларацію, текст якої оприлюднено на сайті Білого дому.

Там зазначається, що нове партнерство буде ґрунтуватися на 5 темах:

  • забезпечення лідерства США та Великої Британії в критичних і нових технологіях;
  • просування ще тіснішої співпраці щодо інструментів економічної безпеки та захисту технологій і ланцюгів постачання;
  • партнерство в інклюзивній та відповідальній цифровій трансформації;
  • створення економіки чистої енергії майбутнього;
  • подальше зміцнення альянсу у сферах оборони, охорони здоров’я та космосу.

Наприкінці 2023 року у Великій Британії пройде саміт щодо безпеки штучного інтелекту. Взагалі, все йде до того, що подібні технології будуть координуватися міжнародними зусиллями задля убезпечення від загроз.

Окремо два лідери обговорювали «нове цивільне ядерне партнерство». Особливо це важливо як передумова для санкцій США і Британії проти росатому.

Джо Байден під час перебування Ріші Сунака в Білому домі заявив, що «не було країни, більш близької до США, ніж Британія». І це дійсно так.

Обидва лідери висловили готовність підтримувати Україну в її боротьбі проти російської агресії. «Разом ми надаємо економічну та гуманітарну допомогу та системи безпеки Україні в її боротьбі проти жорстокого вторгнення росії», — заявив Джо Байден.

Американський президент та британський прем’єр, підписавши Атлантичну декларацію, підтвердили свою рішучість щодо зміцнення трансатлантичної безпеки. Особливо в рамках спільних дій всередині НАТО.

«Ми стояли пліч-о-пліч у нашій рішучості підтримувати Україну стільки, скільки це буде потрібно перед обличчям незаконної, невиправданої та неспровокованої агресивної війни росії, щоб зберегти вільну, незалежну та суверенну Україну. Ми прагнемо продовжувати зміцнювати здатність НАТО стримувати подальші спроби підірвати безпеку Альянсу на підтримку нової Стратегічної концепції НАТО», — відзначено в Атлантичній декларації.

Хоча є і складні моменти, особливо економічні, між Британією та США.

Так, країни не підписали угоду про вільну торгівлю — здебільшого через політичні моменти щодо врегулювання подальшої торгівлі між Північною Ірландією та Ірландією. Нагадаємо, що Джо Байден ірландець за походженням і тому для нього це має особистий характер.

Щоправда, сторони погодили питання про зникнення перепон, які впливають на торгівлю акумуляторів для електромобілів з Британії до США.

В Атлантичній декларації також було згадано про створення «нового моста даних Британія-США». Це означає, що британський бізнес зможе передавати інформацію до сертифікованих організацій в США без сплати збору.

Що візит Сунака до США означає для України

Передусім це про можливість оперативного доступу до новітніх технологій. Для ефективного відбиття сучасних безпекових загроз, які стосуються не лише конвенційного протистояння на полі бою, а й кіберпростору, варто налагодити прямий обмін технологій із союзниками України. Йдеться насамперед про США і Британію.

Надання військової допомоги, тобто озброєння Україні, необхідно посилити можливостями налагодження виробництва. Простіше кажучи, спільне виробництво зброї дасть змогу пришвидшити нашу перемогу та водночас перевести оборонний комплекс України на стандарти НАТО.

А по-друге, від майбутнього розвитку «особливих відносин» США і Британії залежить подальше об’єднання країн, для яких головними цінностями є демократія, свобода та права людини. І перемога України у війні, яку розв’язала росія у 2014 році, буде означати посилення демократичних процесів, важливою частиною яких є Британія та США.  Нам необхідно все зробити, щоб з їхньою підтримкою покарати агресора, який є загрозою для Європи і світу.

Єгор Брайлян

Кореспондент АрміяInform

Джерело

Exit mobile version