Неприємний запах волосся і шкіри голови: причини і як позбутися

Здорова людина скрізь добре пахне. Поява неприємного запаху від волосся і шкіри голови говорить про нездоров'я. Причин цьому багато: наприклад, себорейний дерматит, порушення імунітету шкіри і навіть дефіцит вітаміну Д.

У науці це явище називають smelly hair syndrome. У цій статті ми детально поговоримо про те, чому шкіра голови неприємно пахне і як позбутися від цього запаху, інформує Ukr.Media.

Чому з'являється неприємний запах

Не секрет, що люди в принципі пахнуть. У тому числі для залучення протилежної статі. Запах феромонів ми вловлюємо несвідомо, тоді з'являється почуття чи підходить нам цей партнер чи ні.

Вираженість запаху залежить від активності роботи сальних і потових залоз. У молодих здорових людей шкірна секреція активна, тому з підліткового віку шкіра голови стає жирною.

Це регулюється статевими гормонами і допомагає нам в пошуку статевого партнера, реалізації інстинкту розмноження. У літніх людей рівень гормонів вже знижений, жирність шкіри стає меншою.

У кожної людини свій мікробіом шкіри — індивідуальний набір бактерій, вірусів, грибів. Якщо баланс мікроорганізмів порушується, посилюється зростання деяких бактерій. З'являються шкірні захворювання, себорейний дерматит. Деякі бактерії (наприклад, Corynebacterium) харчуються секретом шкірних залоз і виділяють речовини, які погано пахнуть: сульфоніли, летючі жирні кислоти, оцтову кислоту. Це і є безпосередня причина неприємного амбре.

Різні люди по-різному описують свій "аромат": дивний, кислий, запах гасу, риби, смаженої цибулі. Для себорейного дерматиту характерний важкий дух згірклого жиру.

Що сприяє появі поганого запаху:

  • вік статевого дозрівання, гормональний вибух;
  • порушення місцевого шкірного імунітету;
  • хвороби обміну речовин (інсулінорезистентність, цукровий діабет);
  • загальні хронічні захворювання;
  • стрес (точніше гормон стресу кортизол);
  • дефіцит вітаміну Д;
  • хлорована вода басейнів;
  • недостатня гігієна;
  • характер харчування (цибуля, часник, копчене, жирне, фастфуд);
  • погані звички.

Нестача вітаміну Д може бути причиною різкого запаху як у дітей, так і у дорослих. Є діагноз пізній рахіт, навіть рахіт дорослих. Звідси беруться також проблеми з поставою, кіфоз, міопія, астигматизм.

А приємний аромат волоссю дають добре збалансовані статеві гормони: прогестерон, окситоцин, дегідроепіандростерон (ДГЕА). Це запах здоров'я, благополуччя, чистого харчування, який дуже привабливий.

Як позбутися неприємного запаху голови

Цей симптом може з'являтися періодично як тимчасове явище при якихось несприятливих умовах, після хвороби. Але когось він переслідує все життя з підліткового віку, може навіть вважатися сімейним спадковим захворюванням.

Зазвичай запах з'являється на другий день після миття, хоча може і раніше. Не варто маскувати його дезодорантом або парфумами, це не корисно.

Гігієна

По-перше, потрібно переконатися, що ви належним чином дотримуєтеся гігієни. Не треба боятися мити голову кожен день, тим більше якщо у вас жирний тип шкіри, ви займаєтеся спортом, після чого голова активно потіє і пахне. Особливо це відноситься до особливостей шкіри чоловіків і активності їх гормонів.

Щоденне миття з ранку може вирішити вашу проблему. Мити волосся кожен день можна, якщо ви робите це відповідним шампунем і з дотриманням правил безпеки.

Якщо недостатньо очищати шкіру, на ній накопичуються шари відмерлого епітелію, шкірне сало, де дуже добре розмножуються бактерії. А особливо грибок малассезія, який призводить до появи лупи, свербіння, запалення. Щоб забезпечити чистоту шкіри, потрібно регулярно робити пілінг.

У чистоті також потрібно тримати гребінці для волосся, регулярно прати шапку (раз на тиждень).

Лікування

Стандартного підходу до лікування немає. Антибіотики — зовнішньо, всередину — поганий варіант. Стійкість бактерій до антибіотиків стала проблемою через бездумне їх застосування.

Допомогти боротьбі з запахом на голові може зовнішнє застосування екстрактів рослин з протимікробною дією. У природі антимікробні речовини необхідні рослинам для захисту від патогенів, виживання.

Протимікробні засоби — це, наприклад, лікарські рослини, що володіють протимікробною дією: шавлія, розмарин, гранат, хміль, лишайник, чайне дерево.

У складі шампунів можуть бути екстракти цих рослин, але їх частка там дуже мала, а шампунь знаходиться на шкірі занадто короткий час, щоб вплинути.

Шавлію і хміль можна купити в аптеці, робити вдома відвар і обполіскувати волосся після кожного миття. Шкірку граната також можна заварювати, але цей варіант підходить тільки для темного волосся, так як фарбує його.

Ефірні олії розмарину, чайного дерева, евкаліпта потрібно застосовувати з обережністю, чиста олія може викликати роздратування або алергію. Їх використовують при аромарозчісувані, додають у воду або в трав'яний відвар при обполіскуванні.

Додавати ефірну олію в шампунь теж так собі ідея, невідомо як вона поведе себе в поєднанні з хімічно стійкою формулою продукту.

Народні рецепти

Втирати в шкіру голови, особливо схильну до жирності, натуральні олії (реп'яхову, касторову та інші) категорично не можна. Вони забивають пори, канали волосяних фолікулів, сальний секрет стає густішим. Все це тільки посилить проблему, може навіть привести до випадання.

Якщо волосся вбирає сторонні неприємні запахи (сигарет, диму, цибулі, дігтярного шампуню), то прибрати їх допоможе ополіскування волосся водою з лимонним соком або яблучним оцтом, особливо з додаванням ефірних олій. А запобігти появі стороннього душка допоможе попереднє використання незмивних засобів з силіконами.

У деяких випадках цих заходів мало, неприємний запах продовжує переслідувати. Тоді з цією проблемою варто звернутися до дерматолога. Є спеціальні методи для регуляції сало- і потовиділення шкіри голови.

Як кажуть дерматологи, нездоров'я шкіри — нездоров'я організму. Нездоровий запах означає, що десь щось пішло не так. Голову має бути приємно цілувати, не лише в дитинстві, але і в дорослому віці.

Джерело

Exit mobile version