Навіщо саджають соняшники після ядерних катастроф

Аварія у Чорнобилі — найбільша ядерна катастрофа у XX столітті. Аварія на АЕС "Фукусіма" в Японії — найбільша в XXI столітті. Навколо аварійної зони за рекомендацією вчених садять величезні поля соняшників. Давайте розберемося, навіщо це роблять, інформує Ukr.Media.

У Чорнобилі й досі існує 30-кілометрова зона відчуження.

Ситуація з Фукусімою не на порядок краща. Це була радіаційна аварія 7-го рівня — максимального за Міжнародною шкалою ядерних подій. Тут сталося радіоактивне зараження місцевості, яке збережеться на десятиліття. Радіоактивних речовин поширилося на 1 млн. тонн.

Щоб прибрати продукт високих технологій — радіацію, у природі є унікальний засіб. Соняшники!

На думку вчених, соняшник чудово очищує довкілля від радіоактивних відходів!

Тому японці посадили цілі поля соняшників неподалік місця аварії.

Аналогічна програма під кодовою назвою «Соняшник» була проведена в Чорнобилі 1994 року.

«Соняшники дійсно добре поглинають низку радіоактивних ізотопів. Деякі наслідки чорнобильської аварії усунули, посадивши соняшники у постраждалих районах», — пояснив науковець з хімії ґрунтів Мерилендського університету Майкл Блейлок.

Метод використання рослин для очищення забрудненого довкілля називається фіторемедіацією. І соняшник тут — один із головних фаворитів!

Соняшники мають кілька унікальних властивостей:

  • Невибагливі. Соняшники дуже швидко ростуть практично в будь-якому місці;

  • Більшість біомаси соняшників — у листі, квітках і стеблах. Тому всю радіацію, яку поглинули рослини, можна викинути, не викопуючи з корінням;

  • Соняшники здатні рости в умовах радіаційного зараження, тоді як багато рослин загинуть, якщо в стебло або коріння потраплять токсичні речовини;

  • Багато поживних речовин, які поглинають соняшники в природі, аналогічні ізотопам Цезій-137 і Стронцій-90. І вони ефективно вбирають їх.

Наприклад, у Чорнобилі залишилося багато цезію з періодом напіврозпаду 30 років. Він рециркулює і не виводиться, тому ліси, включаючи гриби та ягоди, тут сильно заражені. Соняшники ефективно з ним борються.

У стеблі та листі збирається стронцій. В результаті експерименту перший посів соняшників видалив із ґрунту близько 95% радіонуклідів.

Результат феноменальний!

Після цього соняшники утилізують як радіоактивні відходи.

Але й соняшник не універсальний. Деякі радіоактивні елементи повільно осідають у ґрунті і таких речовин було чимало на Фукусімі. Тому тут соняшники не дають такого великого ефекту, як у Чорнобилі.

Джерело

Exit mobile version