Він присвячений вшануванню 80-х роковин депортацій із прадавніх етнічних земель.
Львівський історичний музей з нагоди вшанування 80-х роковин депортацій українців із прадавніх етнічних земель презентує виставковий проєкт «Втрачені пороги».
«Сьогодні ми зібралися тут, щоб віддати шану одній з найбільш трагічних сторінок нашої історії — депортації українців з територій Закерзоння.
Депортація українців із Закерзоння — це історія, яку неможливо забути. Виселення, позбавлення домівок, розлучення з рідною землею — все це стало частиною масштабної політики того часу, яка була спрямована на зміни національного складу населення. Для багатьох це стало не просто фізичним переселенням, а й емоційною та духовною трагедією, втратою ідентичності.
Ми маємо обов’язок пам’ятати про ці події не тільки як про історичний факт, але і як про урок для наступних поколінь», – зазначив заступник голови Львівської ОВА Іван Собко.
На виставці представили понад 150 пам’яток, які походять чи тісно пов’язані із територією Закерзоння: предмети побуту та прикраси княжого періоду, віднайдені під час археологічних досліджень.
Як наголосив директор Львівського історичного музею Роман Чмелик, своїми варварськими діями комуністичний режим завдав непоправної шкоди, що призвело до руйнування матеріальної та духовної культури, знищення історичної пам’яті про найзахідніші українські терени.
«Виставкою ми показуємо єдність українського народу, автентичність його культури і нестримну жагу до збереження в пам’яті всього українського», – підкреслив Роман Чмелик.
Також є раритетні зразки рукописних книг та стародруків з давніх церков, що не збереглися донині; унікальні зразки української фалеристики та сфраґістики, раритетні світлини та поштівки, архівні матеріали учасників збройного націоналістичного підпілля в регіоні; особисті речі депортованих та членів їх сімей.
«Велика частина пам’яток, яку ми взяли на тимчасове експонування, належить тим людям, які досі зберігають їх у себе вдома. І, користуючись нагодою, хочу закликати: передавайте ці пам’ятки до нашого музею та інших музейних інституцій. Виставкові проєкти, як той, що ми сьогодні відкриваємо, мають величезний освітній і емоційний ефект. Це не просто артефакти, а відлуння спогадів людей, які переїжджали, гуртувалися, зберігали свою ідентичність. Цей момент має значний вплив на формування свідомості майбутніх поколінь», – зазначив куратор виставки, завідувач відділу «Музей історії Львова» Львівського історичного музею Андрій Музика.
Значна частина представлених експонатів є результатом пошукової, науково-дослідницької й реставраційної роботи музейників та демонструються вперше.
Довідково:
У вересні 2024 року виповнюється 80 років від початку депортацій українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя та Західної Бойківщини. Внаслідок вимушених переселень у 1944–1951 роках рідні пороги покинули близько 750 тисяч українців.
Своїми варварськими діями комуністичний режим завдав непоправної шкоди, що призвело до руйнування матеріальної та духовної культури, знищення історичної пам’яті про найзахідніші українські терени.
Читайте також: На Львівщині продовжують навчання для представників релігійних спільнот: як зареєструватись
Прес-служба Лівівської обласної військової адміністрації
Залиште відповідь