Команда експедиції «Дністер» ознакувала 85 пам’яток культури та природи для розвитку водного туризму

Дністер Ознакування (37) (1)

Це храми, колишні палаци, давні млини і вапняні печі, дерева-пам’ятки, заповідні урочища, оглядові точки, печери та водоспади.  

Днями до Львова повернулася команда 37-ї експедиції «Дністер» від Товариства Лева. Цього літа на громадських засадах вони ознакували 85 пам’яток культури та природи у понад 20 населених пунктах на берегах річки Дністер, щоб сприяти розвитку водного туризму.

Львівське Товариство Лева – перша в сучасній Україні неформальна молодіжна організація. Постала восени 1987 року і відтоді встигла відзначитися численними акціями та ініціативами культурного і політичного спрямування у часи національного відродження. Найбільш сталою й довготривалою формою роботи Товариства виявилась культурологічна експедиція «Дністер», що була започаткована далекого 1988 року і відтоді щорічно проводить сплав рікою. 

З плином часу його завдання, тобто екологічні, історичні, етнографічні, тривалість, місця старту й фінішу експедиції змінювались, залежно від потреб та обставин. Свій відбиток наклали роки ковіду та повномасштабної війни.

«Цьогоріч відбулась 37-ма за ліком експедиція. Стикнувшись з певними викликами – унеможливлення проходу під певними мостами, брак учасників-чоловіків: сімнадцятеро зараз перебувають у лавах Сил оборони, один віддав життя за Україну, вона все ж поставила перед собою чергову амбітну й суспільно корисну мету», — зазначає представник Львівського Товариства Лева Тарас Гринчишин.

Географія цьогорічного проєкту (22 населені пункти): містечка Коропець, Чернелиця і Мельниця-Подільська, села Нижнів, Одаїв, Космирин, Возилів, Незвисько, Сокілець, Берем’яни, Литячі, Зелений Гай (Жежава), Репужинці, Городок, Василів, Зозулинці, Колодрібка, Онут, Баламутівка, Худиківці, Рухотин, Дзвенигород.  Адміністративно вони належать до 14 громад п’яти районів і трьох областей – Тернопільської (на лівому березі Дністра), Івано-Франківської та Чернівецької (на правому), лежать у 230-кілометровому проміжку від с. Нижнів до гирла річки Збруч, тобто власне у славнозвісному каньйоні Дністра – одній зі семи найвідоміших природних перлин України. Також ця територія перебуває під опікою національних природних парків «Дністровський каньйон» і «Хотинський» та регіонального ландшафтного парку «Дністровський» ім. Сергія Дідича. 

На двадцяти вже встановлених вказівниках згадали про 85 цікавих об’єктів на території чи в околицях згаданих сіл. Це храми, колишні палаци, давні млини і вапняні печі, дерева-пам’ятки, заповідні урочища, оглядові точки, печери та водоспади.  

Зі слів представників експедиції, насправді це лише незначна частина того, що варто відвідати й побачити лише на цьому відтинку долини Дністра і що можна було б відобразити на вказівниках. Те, що на сьогодні вдалося зробити лиш це, зумовлено обмеженими ресурсами, часом і маршрутом цьогорічного проходження. Решту залишили на наступні роки. 

Окрім назви найближчого населеного проєкту, переліку об’єктів та напрямку і відстані до них кожен вказівник вміщає QR-код, що веде на відповідну інформаційну сторінку на сайті експедиції https://dnister.info< з докладнішим описом, мапою і низкою гіперпосилань на інші ресурси. 

Втілити задум вдалось переважно зусиллями ініціативної групи з шести осіб. Головним ініціатором став Сергій Ставроновський, який заготував матеріал і власноруч виготовив дерев’яні конструкції. Відбір місць для ознакування здійснили колективно, а надалі двоє учасників зосередились на інформаційному наповненні й виготовленні вказівників та вебсторінок, а решта займалися встановленням знаків на місцевості. Усе – на громадських засадах і власним коштом.

Ініціатори проєкту сподіваються на підтримку з боку місцевих громад, національних парків та організаторів сплавів, щоб забезпечити збереження вказівників та розширення проєкту в майбутньому.

Контакти для співпраці:

  • 099-182-09-49 (Тарас)
  • 099-487-14-71 (Сергій)
  • Ел. пошта: tarasiy4@gmail.com

    Прес-служба Лівівської обласної військової адміністрації

Exit mobile version