Коли вводити дитині перший прикорм та як правильно це зробити? — Новини Стрий

Коли дитині от-от 6 місяців, перед матусями постає важливе завдання: перший прикорм. Коли його вводити, щоб не нашкодити своїй малечі та з чого почати?

Прикорм – це продукти харчування, які вводять в раціон немовляти як додаток до грудного молока (молочної суміші у разі штучного вигодовування)

Терміни введення прикорму залежать перш за все від ступеня зрілості дитини. Вважається, що саме в період з 6 міс життя можливо сприйняття іншої їжі, ніж грудне молоко. Під час військового стану особливо важливо дотримуватися термінів введення прикорму – з 6 місяців! Крім того, необхідно вчасно ввести і їжу шматочками, приблизно у віці 9-10 міс. Відтерміноване введення такої їжі пов’язане з труднощами годування згодом і зменшенням вживання овочів і фруктів.

Що потрібно знати, вводячи перший прикорм:

         -слід враховувати національні традиції введення прикорму;

         -немовляті слід пропонувати продукти з різними смаками і текстурами, включаючи гіркі зелені овочі;

         -рекомендується, поряд з введенням прикорму, продовжувати грудне вигодовування;

         -всі діти повинні отримувати збагачений залізом прикорм, включаючи м’ясні продукти і / або інші продукти з додаванням заліза;

         -терміни введення прикорму у дітей, що знаходяться на грудному і штучному вигодовуванні не відрізняються, хоча існують теоретичні передумови до того, що різні страви прикорму можуть мати переваги в залежності від виду вигодовування;

         -незбиране коров’яче молоко бідне залізом і його надмірне споживання призводить до збільшення надходження білка, жиру і калорій в організм дитини. Тому КМ не повинно використовуватися в якості основного блюда до 12 міс, хоча його невелику кількість допускається додавати в інші страви прикорму;

         Організм дитини розрахований на отримання молока свого біологічного виду – жіночого грудного.

         !НЕ слід додавати цукор або сіль у страви прикорму і рекомендується уникати використання фруктових соків або солодких напоїв з цукром.

         !НЕ слід давати в період введення прикорму солоних продуктів, і взагалі не потрібно протягом перших років в їжу сіль, цукор і гострі приправи. Їжу підсолювати тільки після 24 міс. життя дитини.

Етап розвитку навичок – основна мета полягає в тому, щоб привчити немовля їсти з ложки. Спочатку потрібна лише мала кількість їжі (приблизно одна або дві чайні ложки), і давати її потрібно на кінчику чистої чайної ложки або пальця. Можливо, дитині знадобиться деякий час, щоб навчитися користуватися губами для зняття їжі з ложки і переміщати їжу, готову до проковтування, в задню частину ротової порожнини.

Годування грудьми на вимогу повинно тривати з такою ж частотою і інтенсивністю, як і в період виняткового грудного вигодовування, і грудне молоко або адаптована суміш повинна залишатися головним джерелом рідини, харчових речовин і енергії.

У харчуванні дітей раннього віку забороняється використовувати знежирені продукти. Холестерин входить до складу клітинних мембран і таким чином забезпечує можливість поділу клітин, що особливо необхідно зростаючому організму. Якщо в їжі НЕ буде холестерину, дитина просто перестане рости.

Продукти, в яких найбільше холестерину:

         -яйце – у вигляді омлету або вареного яйця (обов’язково без рідкого білка, повністю приготоване),

         -молочні продукти – у вигляді кисломолочних продуктів звичайної жирності без добавок,

         -пшениця у вигляді каш, крекерів

         -риба – з низьким вмістом ртуті (НЕ лососеві),

         -арахіс, горіхи і кунжут – у вигляді паст,

         -соя – у вигляді тофу.

Тож, перший прикорм – це зовсім не страшно. Це нова та цікава сторінка в житті вашого малюка. Отримати ще більше інформації та очну консультацію фахівця щодо першого прикорму можна у «Просторі матері та дитини» у Стрию. Важливо, що це абсолютно безкоштовно.

«Простір матері і дитини» знаходиться у Стрию, вул. Шевченка, 84. Працюють з понеділка по п’ятницю з 8 до 17 години. Онлайн-консультація за номером +380664600086, або ел. пошта [email protected]

Автор: Юлія Василенко

Джерело