Насправді часто при спробі порятунку тих, хто тоне стає вже двоє — той, хто тоне, і той, хто витягує. Давайте розбиратися: кого, коли і як треба рятувати, інформує Ukr.Media.
Як визначити людину, яка тоне
На перший погляд, відрізнити дуркуючу людину від потопельника досить складно. Часто буває, що людина йде під воду прямо на очах інших, яким навіть в голову не приходить, що людина потрапила в біду.
Як правильно транспортувати потопаючого і не постраждати самому найпростіший спосіб — гукнути людину. Якщо вона просто дуріє — вона відреагує на ваш голос: поверне голову, крикне у відповідь і т. д. крім окрику розпізнати потопаючу людину можна за такими ознаками:
- Часто і судорожно дихає, хапаючи ротом повітря. Найчастіше голова потопаючого відкинута назад в спробі підняти рот максимально високо, щоб вдихнути. На це йдуть всі сили дихальної системи, тому люди тонуть не як у фільмах — без криків про допомогу.
- Інстинктивно намагається "спертися" на поверхню води. З боку здається ніби людина хаотично хлюпає руками по воді.
- Скляні очі. Потопаючий не може сфокусувати погляд на предметі або людині. Іноді очі закриті.
- Тіло людини, що тоне найчастіше розташовується вертикально. Це пояснюється тим, що потопаючий припиняє рухати ногами і перевертається в позу «поплавка».
- Волосся, що впало на обличчя. Людина, яка купається рефлекторно відкидає волосся з обличчя, а потопаючий просто не звертає на нього уваги.
Що потрібно і чого не можна робити при порятунку
Перше, про що потрібно завжди пам'ятати — не намагайтеся рятувати людину, якщо не вмієте плавати. Покличте на допомогу, пошукайте який-небудь предмет, який можна кинути потерпілому. Приверніть увагу максимально великої кількості людей: хтось подзвонить рятувальникам, хтось відмінно плаває або зможе оперативно знайти човен.
Не поспішайте
Рятувати потопаючу людину треба швидко. Однак не варто кидатися в воду стрімголов. Плисти в одязі, проти течії — найкращий спосіб потонути самому. Для початку — зверніть увагу на течію. Якщо вам потрібно плисти проти неї, краще зайти в воду трохи вище, щоб вас віднесло до людини, яка тоне. Зніміть одяг. Без одягу ви заощадите сили і будете рухатися у воді істотно швидше.
Слідкуйте за потопельником
Випустивши потерпілого з поля зору навіть на короткий час, ви можете потім його не побачити. Потопельник занурюється під воду практично миттєво, тому постійно тримайте його в полі зору. Навіть якщо ви не встигли доплисти — так простіше запам'ятати точку, де вам потрібно буде пірнати.
Підпливайте правильно
Багато підпливають до людини спереду, намагаючись відразу простягнути їй руку. В цьому випадку піти на дно ризикують обидва. Людина, що тоне не контролює себе, хапається за будь-який предмет і намагається на нього спертися. Підпливайте до потопельника ззаду і тільки ззаду. Не потрібно простягати потерпілому руку — вхопившись за простягнуту руку, він може тягнути вас під воду. Якщо безпечно підпливти не виходить, пірніть під людину і розгорніть її спиною до себе.
Ніяких захоплень
Часто початківці рятувальники дають можливість потопаючому схопити себе за шию. Такий стан не тільки ускладнює транспортування до берега, а й може призвести до загибелі обох — потерпілий інстинктивно намагається «піднятися» на рятувальника і топить його.
Якщо захоплення уникнути не вдалося, необхідно терміново від нього звільнитися. Є простий спосіб: щоб позбутися від шийного захоплення, одну руку упріть в підборіддя потерпілого, а другу руку підведіть під його поперек, підтягуючи її до себе. Підборіддя потопаючого, навпаки, відштовхуйте від себе.
- Якщо в захоплення потрапили ваші руки, не соромтеся викручувати руки потерпілому, щоб звільнитися. Процедура неприємна, але безпека повинна бути на першому місці.
- Якщо не вдається вивільнитися, підпирніть і постарайтеся затриматися під водою. Потопаюча людина втратить опору і рефлекторно вас відпустить. Виринати потрібно на невеликій відстані, позаду від потопельника.
Правильне транспортування
Ще одна поширена помилка — неправильне транспортування потерпілого. Тягнути людину до берега за руки або буксирувати її з зануренням під воду — неправильно і небезпечно.
При буксируванні потерпілого вибирайте безпечні способи транспортування:
- Транспортування за волосся. Такий спосіб дає вам можливість гребти однією рукою і рухатися обличчям вперед, а потерпілому — не дасть захопити вас.
- Буксирування за пахви. Ви рухаєтеся спиною вперед, тримаючи потерпілого за пахви. Цей спосіб підходить тим, хто впевнено тримається на воді.
- Транспортування за допомогою морського захоплення. Необхідно просунути руку під пахву потопаючому і покласти її на протилежне плече. В цьому випадку вам доведеться пересуватися боком.
У жодному разі не можна буксирувати потопельника обличчям вниз. При буксируванні за волосся необхідно постійно контролювати положення його голови, щоб не допустити занурення обличчя під воду.
Якщо потерпілий у свідомості і адекватно реагує на те, що відбувається, дайте йому можливість притриматися рукою за ваше плече. Підтримувати необхідно витягнутою рукою, інакше потерпілий буде тягнути вас вниз.
Попередити завжди простіше, ніж врятувати. Навіть в жарку погоду дотримуйтесь правил поведінки на воді і будьте гранично обережні, купаючись в незнайомих водоймах.
Залиште відповідь