Як війна вплинула на роботу з упорядкування сміттєзвалища у Бориславі —

Борислав екологія Новини  Як війна вплинула на роботу з упорядкування сміттєзвалища у Бориславі Борислав, Борислав новини, ГрінЕраБорислав

21 жовтня на Бориславському міському сміттєзвалищі за участю представників депутатських фракцій Бориславської міської ради відбулася виїзна нарада. Від початку війни, коли з’явилась заборона на знімання місцевості літальними апаратами, ТзОВ “ГрінЕра Борислав” призупинила щоквартальні відеозвіти із використанням дронів. Тож депутати виявили бажання наочно побачити, який вигляд полігону зараз, чи підтримується він в належному стані.

«Видимі роботи по тілу полігону ми мали зробити минулого року. І ми з цим успішно справились. Цей рік мали присвятити власне очищення фільтрату. Але війна внесла практичні корективи в діяльність на полігоні. Виникло багато труднощів, які ми не могли спрогнозувати. Зокрема суттєво впали обсяги завезення сміття, — розповів представник компанії управителя Роман Іванців. – З початку війни Дрогобич возить сміття у Броницю, зі Львова сміття також практично не завозилось, оскільки там є інші, комерційно вигідніші, майданчики для збуту. Тож сюди везли відходи лише з Борислава, Трускавця та Східниці. Якщо виходити з обсягу, який ми мали завозити згідно договору, – 108 тонн в день, то станом, приміром, на березень ми завозили середньоденний об’єм лише 21 тонн. Очевидно, без комерційного завозу ми могли б опинитись на межі банкрутства. Додатковою проблемою з початком воєнного стану стала «криза платежів», – навіть ті, хто возили, не мали можливості оплатити за надані послуги».

Три місяці були критичними. Попри труднощі, навіть у найскладніший період компанія виконувала свої зобов’язання – відбувалось постійне перешаровування сміття ґрунтом, підтримка в належному стані дороги навколо сміттєзвалища, яка є досить проблемною, враховуючи, що в нижній частині полігону — високий рівень підземних вод. Зараз поступово проводиться завезення верхнього шару ґрунту, щоб навесні тіло сміттєзвалища заросло травою.

«Ми, як могли, готувались до скрутної ситуації, — на початку лютого зробили резервний запас палива, суттєво звузили часові проміжки прийому сміття, що дозволило скоротити роботу техніки. Говоримо відверто, ТзОВ «Грінера Борислав» в березні офіційно заявила про застосування форс-мажорних обставин (форс-мажор допускався договором, і він реально мав місце) та 3 місяці не сплачувала місту кошти на розвиток, але після врегулювання ситуації, ми відновили платежі і продовжуємо їх справно платити. Наша діяльність була спрямована на те, щоб втримувати в належному стані об’єкт і не запустити все те, що було пророблено раніше. А коли провадити діяльність якісно, що ми забезпечуємо на Бориславському полігоні, то це дуже великі видатки. Сьогодні вже потроху ситуація вирівнюється».

Зараз першочергово стоїть задача щодо уловлення фільтратних потоків і виведення їх в один збірник, де буде встановлено очисну споруду.

Щодо, власне самої модульної установки з очищення фільтрату. Реагуючи на ті виклики, які спричинив воєнний стан, на сміттєзвалищі було відтерміновано її запуск. Керівництво Національного Університету імені Івана Франка, які є розробниками цього проекту, звернулись до Бориславської міської ради з листом, в якому зазначили, що ТзОВ «Грінера Борислав» виконало свої зобов’язання щодо співфінансування проекту та уклало договір про встановлення установки для очистки фільтратів на території Бориславського полігону ТПВ. Передбачалось термін виконання робіт – 1 липня 2022 року. Через воєнний стан виникли обставини, пов’язані насамперед з проблемами при безпосередньому виготовлені обладнання. На сьогодні роботи по реалізації проекту відновлено у повному обсязі і виконавці передбачають встановлення модульної установки вкінці березня – на початку квітня 2023 року.

Тож, попри всі форс-мажори та труднощі, є впевненість і розуміння того, що всі заплановані роботи із впорядкування бориславського полігону зі збору твердих побутових відходів будуть виконані в повному об’ємі. Єдине, чого швидше за все торкнуться зміни, то це час завершення запланованих робіт. Кінцевий результат, який отримає громада — це безпечний для довкілля об’єкт.

Інформація Бориславської міської ради

Джерело