Кесарів розтин – це серйозна операція, після якої вашому організму потрібен час на відновлення. Навіть підйом, тобто перше вставання з ліжка після пологів, – це зусилля, до якого ваше тіло має бути готовим. Реабілітація після кесаревого розтину досить серйозний процес, тому він має контролюватися лікарем.
Перше тренування після КР
Якщо ваш кесарів розтин пройшов без ускладнень, ви зможете розпочати перші тренування ще під час перебування в лікарні. Однак, мова йде не лише про нахили чи повороти. Кесарів розтин – це операція, під час якої шари черевної порожнини були розрізані та зашиті. Тому, як і після будь-якого серйозного хірургічного втручання, бажано дати собі час на відновлення і уникати фізичних навантажень.
Перші вправи після кесаревого – це дуже прості вправи для покращення кровообігу. Лежачи в ліжку, можна робити кола ногами, згинати ноги, перебирати п’ятами по матрацу. Ці вправи спрямовані на запобігання набряків у кінцівках. І хоча вони здаються дуже легкими, на початку післяпологового періоду їх виконання може бути складним завданням. Ви також можете включити дихальні вправи (вдих через ніс і видих через рот, лежачи на спині, зігнувши коліна і поклавши руки на ребра) і вправи для м’язів Кегеля.
Післяпологові вправи після КР – полегшуємо повсякденне життя
Післяпологовий період – це час для відпочинку та відновлення організму жінки, який виконав багато важкої роботи під час вагітності та пологів. Тому після повернення з пологового будинку варто зосередитися на собі та своєму малюку. Ви, ймовірно, будете ще слабкими, а шви на тілі ще не затягнулися. Тому будьте уважні до себе. Щоб зменшити біль, який може супроводжувати вас під час повсякденної діяльності, спробуйте дотримуватися кількох простих правил:
- намагайтеся не носити нічого, окрім малюка, а коли носите його, намагайтеся не висувати стегна вперед,
- намагайтеся мати пряму спину і зігнуті коліна, коли нахиляєтеся над ліжечком або коляскою,
- якщо ви відчуваєте, що хочете чхнути або кашлянути, випряміть спину і однією рукою підтримуйте рубець,
- під час відвідування туалету добре підкладати під ноги табуретку – так ви зможете прийняти фізіологічне положення і зняти тиск на м’язи тазового дна.
Багато мам, які хочуть швидко повернутися до фізичних вправ після кесаревого розтину, стверджують, що фізична активність покращує самопочуття. Це правда, але варто пам’ятати, що інтенсивні вправи можуть скоріше нашкодити, ніж допомогти. Однак післяпологовий період – це гарний час для перших прогулянок з дитиною – спочатку коротких, недалеко від дому, щоб ви могли повернутися, коли відчуєте потребу. Поступово ви можете збільшити тривалість прогулянок і час, який ви проводите поза домом, пристосовуючи його до своїх сил і самопочуття.
Література
1. Паніна, А. Н. ЗАСТОСУВАННЯ МЕТОДІВ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ У ПІСЛЯПОЛОГОВОМУ ПЕРІОДІ
2. Литвинчук, Б. В. (2023). Фізична терапія жінок в перші півроку після вагітності в умовах реабілітаційного центру.