Останні декілька днів в Українській Галицькій Партії намагалися зрозуміти, який план дій убезпечить максимальну кількість життів у випадку, якщо український сценарій поширення вірусу виявиться подібним, наприклад, до італійського. Сьогодні ми засвідчуємо невтішні цифри. Але наш прогноз – це не підстава для паніки, а привід для спільної дії. Для цього нам необхідно об’єднати громадськість, органи державної влади, представників Церков та бізнесу.
На Галичині мешкає приблизно п’ять мільйонів людей. З приблизно два мільйони входять у групу підвищеного ризику. Це літні люди, хворі на діабет, а також ті, хто мають хронічні хвороби серця та легенів. Ця група потребує особливої уваги, бо за умови зараження вірусом COVID-19, вони найімовірніше, потребуватиме реанімаційного відділення із можливістю штучної вентиляції легенів.
Зі 104 лікарень у Львівській області, лише 38 медичних закладів мають реанімаційні відділення. Усього у реанімаціях Львівської області є 396 ліжок. Схожі ситуації із Івано-Франківською та Тернопільською областями. Згрубша, загалом на Галичині є приблизно 700 ліжок, які підтримують можливість вентиляції легенів. Зважте й на те, що зараз ці ліжка не є цілком порожніми, адже потік інших реанімаційних пацієнтів не зменшився. Відтак, сьогодні наші можливості для лікування критично хворих на COVID-19 складають близько 400 ліжок інтенсивної терапії. У час, коли два з п’яти мільйонів галичан опинилися у небезпеці, цього критично недостатньо.
Забігаючи наперед, зазначимо, що у випадку, якщо вірус поширюватиметься за “італійським сценарієм”, приблизно за два тижні наша медична система не впорається із кількістю хворих. Це, звісно, один із найгірших сценаріїв. Він відбудеться за умови, якщо ми не почнемо швидко і солідарно діяти. Наголошуємо, підготовка до гіршого сценарію – є найкращим способом його уникнути.
“Італійський сценарій” поширення коронавірусу на Галичині
За основу для моделювання поширення вірусу на Галичині ми взяли італійський реґіон Ломбардія. Як і Галичина, Ломбардія розташована в пригірській території. Крім того, італійський регіон має схожу вікову структуру населення.
Перші випадки захворювань у Ломбардії сталися наприкінці лютого. У перший тиждень після початку епідемії, у Ломбардії зафіксували 403 випадки COVID-19, приблизно 4 випадки на сто тисяч населення (населення Ломбардії – 10 млн). Впродовж другого тижня ця цифра зросла вп’ятеро – до 23 випадків на сто тисяч мешканців. А за три тижні у регіоні фіксували 87 випадків коронавірусу з розрахунку на сто тисяч населення. Якщо екстраполювати ці дані на населення Галичини й врахувати, що ми, мабуть, вже маємо перших хворих, то за два тижні в регіоні буде більше тисячі інфікованих галичан, а за три тижні – майже 5 тисяч, з них дві тисячі будуть з групи підвищеного ризику, а близько 16% потребуватиме інтенсивна терапії.
За умови подібного до ломбардійського сценарію, уже за три тижні нам може знадобитися 700 реанімаційних ліжок. Це майже вдвічі більше, ніж ми маємо.
Щоб зберегти життя наших громадян, зупинити епідемію та гідно вийти з чергового випробування, ми пропонуємо негайно зібрати широке коло з представників влади, приватного бізнесу та духовенства. За лічені дні маємо зробити майже неможливе:
Створити резерв молодих санітарів і санітарок
Проблема: Зараз на Галичині приблизно 20 000 санітарів. Переважна більшість, 70-90% з них – це люди віком 60+. Працювати із хворими мають молоді люди, які, у випадку зараження, перенесуть хворобу у легкій формі. Якщо врахувати, що для догляду за трьома хворими потрібні дві санітарки, то протягом наступних двох тижнів треба провести тренування для двох-трьох волонтерів по всій Галичині.
Рішення: Негайно розробити онлайн програму тренінгу для волонтерів та звернутися до Церков та громадських організацій із пошуку волонтерів. Приорітетним має бути забезпечення необхідним захистом санітарів як людей із найвищим ризиком.
Створити додаткові місця інтенсивної терапії
Проблема: Переважна більшість хворих помирає від гострої дихальної недостатності, спричиненої пневмонією. У випадку важкого перебігу захворювання, пацієнт мав би бути переведений до палати інтенсивної терапії. Проте, якщо ситуація розвиватиметься за сценарієм різкого поширення вірусної інфекції, новим пацієнтам не вистачить місця не лише у реанімаціях, але і взагалі у лікарнях.
Рішення: Провести ревізію закладів охорони здоров’я стосовно наявності та справності (функціональної готовності) систем доставки кисню у палати. Забезпечити заклади охорони здоров’я кисневими концентраторами. Забезпечити і передбачити запас кисневих балонів у заклади із справною системою подачі кисню. Забезпечити заклади охорони здоров’я кисневими концентраторами. У разі відсутності усього цього та в якості акту відчаю – забезпечити заклади кисневими балонами і кисневими подушками. Із урахуванням того, що одна подушка з киснем забезпечує лише п’ять хвилин вентиляції, нагальним питанням постає логістика, а саме – забезпечення регулярної доставки та оновлення кисню.
Створити систему доставки їжі та ліків для літніх людей та людей з ослабленим здоров’ям
Проблема: Щоб уникнути італійського сценарію та убезпечити людей з ослабленим здоров’ям, необхідно зробити все можливе, щоб найближчими днями вони не мали потреби виходити з дому. Якщо вже сьогодні у зоні ризику перебувають близько двох мільйонів людей, то, за нашими оцінками, триста тисяч з них можуть критично потребувати допомоги із доставкою продуктів та ліків.
Рішення: За умови швидкого поширення вірусу, ми можемо потребувати до ста тисяч волонтерів серед сусідів, знайомих та просто небайдужих, які присвячуватимуть близько 7 годин на тиждень допомозі людям у зоні ризику. Також, бажано звернутися до соціально-відповідальних IT-компаній задля розробки програмного інструменту для фіксування людей, які потребують допомоги та обробки волонтерських запитів.
Створити комфортну систему ізоляції хворих на COVID-19
Проблема: Якщо ми бачимо, що у Галичині повторюється ломбардійский сценарій, то у найближчі три тижні з’являться не лише тисячі тяжко хворих людей, а й безліч випадків зараження короновірусом без смертельної загрози для здоров’я. Ці люди не ризикують своїм життям, але можуть загрожувати здоров’ю інших. Нам необхідно систему ТЕСТУВАННЯ для виявлення таких ініфікованих та розробити систему, яка надаватиме молодим інфікованим людям комфортне місце для ізольованого перебування.
Рішення: Враховуючи те, що молоді люди, ймовірно, чинитимуть спротив ізоляції їх у лікарнях, ми можемо створити зони ізоляції на базі пансіонатів чи готелів області. Для медичної підтримки мешканців зон ізоляції необхідні також санітари-волонтери та менеджери. Допомога громадських організацій та церкви у цій ініціативі теж надзвичайно важлива.
Розробити систему комунікації для оперативного інформування та реагування
Проблема: Ми досі не розуміємо, які виклики чатують на нас завтра. Запорукою відсутності катастроф, пов’язаних з панікою, є оперативне реагування та інформування. Брак кваліфікованих кадрів, фахівців з менеджменту та комунікацій в штабі оперативного реагування суттєво ускладнює процес інформування населення та розробки ефективних рішень.
Рішення: Держава має максимально посилити штаб оперативного реагування, а найкращі міжнародні компанії регіону мають спрямувати туди своїх фахівців з комунікацій та менеджменту. Спільно із духовенством та громадським сектором фахівці мають розробляти стратегію, оперативно реагувати на виклики та інформувати громадян.
Час об’єднати зусилля влади, громадськості, релігійних інституцій та бізнесу для негайного вирішення спільної загрози. Віримо, що ми здатні на неможливе, коли того потребує час.
Джерело
Залиште відповідь