Дієта у разі синдрому полікістозних яєчників

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) — поширена проблема та одна з основних причин порушень жіночої фертильності. Досі незрозуміло, що його спричиняє, тому поки що це захворювання є невиліковним. Проте СПКЯ можна контролювати, він не виключає ані зачаття, ані успішне виношування вагітності. Дуже часто синдром пов’язаний із зайвою вагою, і що більше ожиріння, то важчі симптоми. Нормалізація ваги є першою лінією лікування СПКЯ. Вона завжди зменшує симптоми, а іноді одного лише цього заходу достатньо, щоб позбутися більшості з них.

Ведення вагітності у Львові в одному із найкращих українських репродуктивних центрів враховує всі індивідуальні особливості, зокрема СПКЯ. Наші лікарі зроблять все можливе, щоб зменшити ризики та не допустити ускладнень.

Проблема зниження ваги при СПКЯ

Синдром полікістозних яєчників супроводжується порушенням метаболізму, тому скинути вагу з ним складніше, ніж зазвичай. Водночас небажані строгі дієти та занадто швидке зниження ваги, оскільки є стресовим чинником і не має довгострокового ефекту. Якщо у жінки діагностовано СПКЯ, підвищений ризик ожиріння присутній протягом усього дітородного віку. Тому й дієта має бути довгостроковою, швидше йдеться не про дієту як таку, а про оптимальний режим харчування. Харчування має бути збалансованим і забезпечувати всі потреби організму, але не допускати набору зайвої ваги.

Не варто виключати жодну групу продуктів, крім рафінованого цукру. Жири потрібні для вироблення гормонів й у функціонування нервової системи, білки — будівельний матеріал організму, а вуглеводи — паливо, на якому все працює. Різноманітність меню гарантує надходження потрібних вітамінів та мікроелементів.

Рекомендації щодо харчування

Дослідження показують, що у будь-якій стандартній дієті у разі СПКЯ немає потреби. Підходить будь-яка дієта, що забезпечує нормалізацію ваги та баланс поживних речовин. На першому етапі, поки вага не нормалізувалася, рекомендовано невеликий дефіцит добової калорійності, не більше 300 ккал. На другому етапі слід продовжувати в режимі підтримки. Іноді буває складно дисциплінувати своє харчування, а також незрозуміло, які саме потрібні обмеження.

Можливі два підходи:

  • Звернутися за допомогою до професійного дієтолога, який складе індивідуальний план харчування.
  • Почати з поширеної перевіреної дієти, яка не спричиняє серйозного дискомфорту, а після нормалізації ваги поступово розширити раціон, залишивши деякі обмеження.

Приклади дієт для зниження ваги у разі СПКЯ

Розглянемо кілька дієт, які добре працюють у разі СПКЯ.

Дієта з низьким глікемічним індексом

Всім продуктам, що містять вуглеводи, надано глікемічний індекс на основі кількісного визначення впливу того чи іншого продукту на рівень цукру в крові, тобто на глікемічну відповідь. Наприклад, білий хліб, торти, цукерки, шоколад мають високий глікемічний індекс (ГІ), а продукти з цільного зерна, каш, овочів і фруктів зазвичай мають низький ГІ. Щоденний раціон повинен містити 20% білка, 30% жиру та 50% вуглеводів з низьким або середнім ГІ.

Дієта з високим вмістом білка

Стандартний режим харчування зазвичай містить приблизно 15% білків, 30% жирів та 55% вуглеводів. Дієта з високим вмістом білка включає понад 40% білків, 30% жирів і менше ніж 30% вуглеводів. Калорії не обмежують, але коли людина вживає багато білка, добова калорійність їжі зменшується, оскільки білок надовго забезпечує ситість. Що стосується вуглеводної складової, то перевагу слід надавати продуктам з низьким ГІ.

Модифікована середземноморська дієта

Цей режим також обмежує вуглеводи, на які повинно залишатись не більше ніж 20% усієї добової калорійності або не більше як 100 г вуглеводних продуктів на день. Основа харчування — свіжі та приготовлені овочі, нежирне м’ясо, риба та корисні жири. Така дієта дає можливість втрачати по 0,5 кг на тиждень, що є оптимальною швидкістю зниження ваги у разі ожиріння.

Автор: Вербицька Наталія Ярославівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83