Учасники ознайомилися з чинним законодавством Угорщини у сфері етнополітики та практиками, які реалізує уряд країни в цьому напрямі.
Стажування для державних службовців, журналістів та науковців зі шести областей України організував Інститут національно-стратегічних досліджень Угорщини. Усі витрати на стажування покрила Угорська сторона.
Львівщину на стажуванні представляли: заступниця начальника управління інформаційної політики, очільниця відділу пресслужби Марія Курило; начальник відділу релігій та національностей департаменту з питань культури, національностей та релігій обласної державної адміністрації Василь Дорош; завідувач кафедри менеджменту імені професора Євгена Храпливого Львівського національного університету природокористування, кандидат економічних наук, доцент Юрій Дубневич; доцент кафедри політичних наук програми «Етика-Політика-Економіка» Українського Католицького Університету, кандидат політичних наук Мар’ян Лопата; директорка КП ЯМР «Яворівське радіомовлення» Ірина Богійчик; журналістка Інформаційної агенції «Гал-інфо» Марія Твардовська.
Учасники ознайомилися з чинним законодавством Угорщини у сфері етнополітики та практиками, які реалізує уряд Угорщини в цьому напрямі. Цей досвід стане цінним для України на шляху до Євроінтеграції.
В межах стажування відбулась зустріч із головою Самоврядування українців Угорщини Євгенією Єдлічкою. У перший день делегація також відвідала Міністерство зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини, парламент Угорщини. Там поспілкувалися з парламентською речницею української спільноти Угорщини Ліліаною Грексою та головою Комітету національної єдності Угорських національних зборів Угорщини Кароєм Панцелом. Окрім того, учасники стажування вшанували пам’ять жертв Голодоморів в Україні біля символічного пам’ятника, розташованого у центральній частині Будапешта, виконали Державний Гімн України біля пам’ятника Тарасові Шевченку.
Другий день стажування проходив в Інституті національно-стратегічних досліджень Угорщини. З доповідями виступали: президент Інституту національно-стратегічних досліджень Угорщини Єно Сас; дослідник Дослідницького інституту національної політики Гажо Даніел; представники Державного секретаріату у справах національностей та релігійних зв’язків Буйдошо Янош та Тірчі Рігард; заступник голови Інституту національно- стратегічних досліджень Петі Мартон; уповноважений уряду з питань переселенців в наслідок російсько-української війни Пал Норберт.
Опісля відбулась зустріч із головою Самоврядування болгар Угорщини, а також керівництвом Дому Народних Традицій (українська спільнота).
Особливо важливою для учасників стажування стала зустріч зі Сергієм та Оленою Безкоровайними, які є засновниками та утримувачами Українсько-угорської школи в Будапешті. У цій школі зараз навчаються 320 дітей, які через повномасштабне вторгнення покинули територію України. Навчання у школі на 70% відбувається українською мовою, а на 30% – угорською.
Продовжилося стажування у місті Печ, яке є осередком проживання великої кількості національних спільнот, зокрема і української. Перший заступник Печського міського голови Зоґ Габор та секретар ради Ловаш Істван поділились досвідом роботи у сфері етнополітики. У цьому місті делегація також відвідала гімназію для дітей ромської національної спільноти Gandhi Gimnázium, Хорватську школу, Дім німецької спільноти та Хорватський театр у м. Печ.
«Через війну росії проти України мільйони українців зараз закордоном, тому збереження нашої ідентичності є стратегічним завданням. Угорщина має в цьому напрямі добрі напрацювання і радо поділилася ними. Важливою для українців сьогодні є необхідність переймати досвід країн Європейського Союзу у сфері етнополітики, що наближатиме українське законодавство до норм ЄС. Стажування, яке організував Інститут національно-стратегічних досліджень Угорщини для державних службовців, науковців та журналістів з України, дало можливість учасникам стажування зі Львівщини та інших областей ознайомитись із життям національних спільнот в Угорщині, насамперед українців, та більш детально вивчити норми чинного законодавства у цій сфері. Нові знання та досвід – це те, чого потребує наша держава на шляху до ЄС, частиною якого ми офіційно станемо незабаром», – резюмував результати стажування начальник відділу релігій та національностей департаменту з питань культури, національностей та релігій обласної державної адміністрації Василь Дорош.
Читайте також: Львівський музичний фаховий коледж імені Станіслава Людкевича відзначив своє 85-річчя
Прес-служба Лівівської обласної військової адміністрації
Залиште відповідь