Нещодавно в місцевих групах соціальних мереж було порушено питання чому в центрі Меденич і досі залишається монумент радянського солдата в той час, як більшість міст і сіл Дрогобиччини стали позбуватися радянської тоталітарної спадщини уже за кілька місяців після початку повномасштабного вторгнення. Гостроти питанню додає той факт, що саме в Меденичах неподалік монументу радянського солдата є пам’ятний знак “Борцям за волю України” і саме тут місцеві мешканці зустрічають усіх полеглих на війні воїнів із селищної громади.
У Меденицькій селищній раді відреагували на порушене питання і дали на офіційній фейсбук-сторінці роз’яснення, в якому зокрема, йдеться, що на демонтаж потрібні дозвільні документи, оскільки монумент є пам’яткою місцевого значення.
Подаємо роз’яснення дослівно:
“На даний час в Україні триває процес декомунізації, тобто усунення та демонтаж символіки радянської доби. Та в період російсько-української війни це питання викликає особливу увагу до себе та протестні настрої в суспільстві, а часом певні спекуляції навколо процесів декомунізації.
Даний процес вимагає дотримання органами місцевого самоврядування Закону України, приведення усієї документації у повну відповідність до вимог закону та юридичних підстав демонтажу елементів історичної пам’ятки.
Тому на це потрібний певний час.
Меденицькою селищною радою проводяться всі дії для прискорення процедури отримання дозволу на демонтаж обеліска пам’ятки історії місцевого значення «Братська могила радянських воїнів» в смт. Меденичі, при умові дотримання всіх вимог чинного законодавства України, а саме, Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Так, Меденицькою селищною радою було скеровано до Міністерства культури та інформаційної політики України листа щодо надання дозволу на демонтаж (перенесення) вищевказаної пам’ятки історії місцевого значення.
Міністерством культури та інформаційної політики України була надана відповідь на лист селищної ради, в якому вказано, що будь-які самовільні дії щодо пам’яток історії місцевого значення несуть за собою кримінальну відповідальність.
Враховуючи даний лист, Меденицькою селищною радою замовлено та отримано в ПП «Центр пам’яткоохоронних досліджень» облікову документацію даного об’єкта культурної спадщини. Виготовлено паспорт об’єкта та історичну довідку, визначено незадовільний стан пам’ятника.
На даний час завершується процедура виготовлення необхідних документів для демонтажу даного об’єкту. Після цього це питання буде винесено на розгляд сесії Меденицької селищної ради, а весь пакет необхідних документів скеровано в Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації для отримання дозволу на демонтаж обеліска та встановлення іншого надгробного знаку”.
Залиште відповідь