Брюссель пропонує виділити 600 млн євро на транзит українського зерна

Фото: Unsplash Для компенсації транзиту українського зерна до портів Балтії потрібно 600 млн євро — єврокомісар

Вже 15 вересня мають повністю відкритися кордони для торгівлі Європейського союзу з Україною, водночас у Єврокомісії заявили, що остаточне рішення ще не схвалили.

Брюссель пропонує виділити з бюджету ЄС 600 млн євро на субсидування транзиту українського зерна через Європу. З такою пропозицією у четвер, 31 серпня, виступив єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський під час засідання в Європарламенті в четвер, передає Інтерфакс-Україна. 

Зокрема, він запропонував субсидувати транзит українського зерна до портів Балтії на рівні 30 євро/тонна.

«Ці гроші — сума в 600 млн євро — надійдуть із бюджету ЄС. Умовою їх виділення стане зобов’язання України знайти одержувача своїх товарів у третіх країнах», — розповів єврокомісар.

Він пояснив, що українське зерно залишається в Європі, оскільки вартість транспортування через порти Балтії до третіх країн надто висока. У результаті треті країни воліють купувати дешевше російське зерно.

«Допомога ЄС Україні у вигляді субсидії на транспортні витрати є найкращим рішенням», — відзначив комісар. 

У разі ухвалення іншого рішення, на його думку, українське зерно знову заполонить згадані ринки сусідніх країн, і лише частина його експортуватиметься в треті країни.

Войцеховський заявив, що після введення тимчасової заборони транзит українського зерна здійснюється до Німеччини, Нідерландів, країн Балтії. Лише до 3% зерна спрямовується до третіх країн, які є традиційними споживачами.

Відомо, що Єврокомісія 5 червня продовжила до 15 вересня обмеження експорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини, однак дозволила транзит цих товарів зазначеними країнами.

Нагадаємо, в липні Україна відправила Дунаєм рекордну партію зерна.

У травні дунайські порти перевантажили понад 3 млн тонн, що стало абсолютним рекордом для портів цього регіону.

Джерело