Безбар’єрність в кожній громаді: в Україні визначили пріоритети на 2024 рік для створення доступних послуг у всіх галузях

Засідання Ради Безбар’Єрності (16)

Напередодні, 11 грудня, відбулося підсумкове засідання Ради безбар’єрності за участі Першої леді України Олени Зеленської та під головуванням Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.

Під час засідання Ради Міністерства виокремили результати роботи за 2023 рік.

Учасниками засідання були: Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, міністри, голови профільних комітетів ВРУ, офіційні представники системи ООН в Україні, представники судової влади і центральної виборчої комісії, міжнародних організацій, Ради Європи, високоповажні посли Європейського Союзу і Канади, начальники обласних військових адміністрацій, громадянське суспільство.

Члени Уряду презентували результати реалізації флагманських проєктів із запровадження безбар’єрності, а також — плани на наступний рік.

Міністерство охорони здоров’я – акцент на розвитку реабілітаційної допомоги. Йдеться про:

  • розширення мережі закладів, які надають реабілітаційну допомогу: 261 стаціонарна допомога, 410  амбулаторна допомога;
  • навчання всіх мультидисциплінарних команд роботі з Міжнародною класифікацією функціонування; 
  • забезпечення людей, які перебувають у лікарні, кріслами колісними, милицями, протезуванням;
  • створені 6 центрів досконалості для навчання спеціалістів в клінічних умовах;
  • розвиток експертизи фахівців із реабілітації: створення навчальних стандартів, оновлення навчальних програм у 10 закладах вищої освіти;
  • роботу над законопроєктом, який має докорінно змінити шлях людини після травми або поранення від лікарняного ліжка до повноцінного життя — роботи, освіти, систем підтримки.

Міністерство соціальної політики – акцент на вдосконаленні системи соціальних послуг для осіб з інвалідністю, щоб покращити реабілітацію та адаптацію. Йдеться про:

  • спрощені процедури забезпечення допоміжними засобами реабілітації, особливо в протезуванні, розроблений стандарт професії протезистів-ортезистів та розпочату роботу над створенням відповідної освітньої програми. Мінсоцполітики запустили магістерську програму в Львівській політехніці, яка відповідає вимогам ISPO та провели короткострокові сертифікатні  навчання для 160 працівників з протезування;
  • соціальні працівники долучилися в роботу в мультидисциплінарних реабілітаційних командах, затвердили протоколи їхньої роботи і врегулювали їхнє включення в пакети медичних гарантій. 
  • законопроект про працевлаштування осіб з інвалідністю доопрацьований для розгляду в Верховній Раді. Він сприятиме створенню умов для запуску програм підтримки.   
  • програма «Раннє втручання» — розроблена модель надання послуги, у відповідності до якої провели навчання 16 команд і запровадили стандарт підготовки фахівців в закладах вищої освіти, провели навчання фахівців з інклюзивно-ресурсних центрів з 23 регіонів, підготували умови для фінансування послуги фахівців з раннього втручання і мобільних мультидисциплінарних команд в 24 році.
  • запровадили програму ЄОздоровлення для дітей з інвалідністю і для дітей з багатодітних малозабезпечених родин, за якою батьки самі обирають заклад для оздоровлення за принципом «гроші ходять за дитиною»;
  • сформували стандарт послуги соціального відновлення ветерана та членів родини та розпочали масштабування її надання, розпочали перші закупівлі соціальних послуг для військових в батальйонах (патронатна служба) і послугу психосоціальної підтримки в громаді. 
  • повністю автоматизували призначення субсидії: людині приходить смс, що вона може отримати субсидію і вже розрахований її розмір (всі дані щодо доходів родини і їхніх комунальних видатків збирає сам Пенсiйний фонд України), 
  • започаткували додаткову підтримку спільно міжнародними партнерами людей літнього віку з низькими доходами (доплату до пенсії здійснює World Food Program через систему Пенсійного фонду України) виплати на дрова в зимовий період для всіх субсидіантів здійснює УВКБ ООН через систему Пенсiйного фонду Украины, (16 тис грн на родину)  допомогу на зиму для багатодітних малозабезпечених родин в найбільш холодних регіонах разом з UNICEF (до 60 тис на родину),
  • розпочали проекти підтриманого проживання для людей з інвалідністю в трьох регіонах та оплату послуги догляду для людей похилого віку з числа внутрішньо переміщених осіб.

Міністерство внутрішніх справ – акцент на розширенні мапи інклюзивних послуг в закладах МВС (як для відвідувачів, так і для персоналу). Йдеться про:

  • запровадження навчання і видачі водійських посвідчень для осіб з інвалідністю в 6 закладах вищої освіти МВС Зараховано 85 осіб, з них 62 особи ще навчаються, а 21 вже отримали посвідчення водія категорії В. Інші проходять перепідготовку.
  • проведено аудит доступності публічних просторів системи МВС;
  • розпочали впровадження доказової реабілітації в закладах охорони здоров’я МВС: формуються мультидисциплінарні команди, проходять навчання спеціалістів по фізичній реабілітації і по роботі з психологічними травмами.

Мінцифри – акцент на розвитку безбар’єрних цифрових послуг:

  • запровадили норми для усіх державних цифрових ресурсів та сервісів для забезпечення доступності цифрових публічних послуг;
  • зробили аудит доступності цифрових сервісів і цифрової грамотності — можливостей людей отримання цифрових освітніх послуг. З урахуванням зібраних даних, готуються нові освітні серіали про цифрову грамотність і про професійну освіту.

Міністерство культури та інформаційної політики – акцент на доступності інформації:

  • підготували рекомендації з комунікації у форматі простої мови й легкого читання для суб’єктів владних повноважень;
  • дослідили досвід інших країн щодо форматів альтернативної комунікації.

Мінекономіки – ринок праці без бар’єрів:

  • запровадили компенсацію роботодавцям при облаштуванні робочого місця для фахівця з інвалідністю;
  • надається грантова підтримка для започаткування власної справи, запустили програму для ветеранів та їхніх

    Прес-служба Лівівської обласної військової адміністрації