Чингісхан був засновником Монгольської імперії і одним із найжорстокіших людей в історії людства. Порівняно з ним Наполеон, Гітлер і Сталін здаються недосвідченими новачками, передає Ukr.Media.
Сьогодні ми рідко чуємо щось про Монголію — хіба що Росія проводить в тамтешніх степах ядерні випробування. Був би Чингісхан живий, він ні за що б цього не дозволив!
Та й взагалі він нікому б не дав спокою, тому що найбільше він любив воювати.
Ось 15 приголомшливих фактів про монгольського полководця, який міг би завоювати весь світ:
1. 40 мільйонів трупів.
За оцінками істориків, на Чингісхані лежить відповідальність за 40 мільйонів смертей. Щоб ви розуміли, це 11% всього населення планети в той час.
Для порівняння: Друга світова війна відправила на той світ «всього» 3% населення землі (60-80 мільйонів).
Пригоди Чингісхана, таким чином, внесли свою лепту в похолодання клімату в XIII столітті, оскільки вилучили з Землі понад 700 мільйонів тонн вуглекислого газу.
2. У 10-річному віці Чингісхан вбив зведеного брата.
У Чингісхана було важке дитинство. Його батька вбили воїни ворогуючого племені, коли Чингісхану було всього 9.
Потім його мати була вигнана з племені, так що їй довелося самій виховувати сімох дітей — у Монголії XIII століття це було непросто!
Коли Чингісхану було 10 років, він убив свого зведеного брата Бектера за те, що той не хотів ділитися з ним їжею!
3. Чингісхан — це не справжнє його ім'я.
Справжнє ім'я людини, відомої нам як Чингісхан, — Темуджин, що означає «залізний» або «коваль».
Ім'я непогане, але явно не гідне великого воїна та імператора. Тому в 1206 році Темуджин назвав себе Чингісханом.
«Хан» — це, зрозуміло, «правитель», а от про значення слова «Чингіз» вчені сперечаються до цих пір. Найпоширеніша версія свідчить, що це спотворене китайське «чжен» — «справедливий». Так що «Чингісхан» — це, як не дивно, «справедливий правитель».
4. Чингісхан застосовував жорстокі тортури.
При Чингісхані монголи славилися жахливими тортурами. Однією з найбільш популярних було заливати в горло і вуха жертви розплавлене срібло
Сам Чингісхан любив такий спосіб страти: ворога згинали до тих пір, поки у нього не ламався хребет.
А перемогу над росіянами Чингісхан та його дружина відзначили наступним чином: вони покидали на землю всіх уцілілих російських воїнів, а зверху на них поклали величезні дерев'яні ворота. Потім на воротах влаштували бенкет, тиснучі на задихаючихся полонених.
5. Чингісхан проводив конкурси краси.
Захопивши землю нову, Чингісхан наказав вбити або поневолити всіх чоловіків, а жінок віддавав своїм воїнам. Він навіть влаштовував конкурси краси серед полонянок, щоб вибрати собі найкрасивішу.
Переможниця ставала однією з його численного гарему, а інші учасниці відправлялися на наругу воїнам.
6. Чингісхан перемагав перевершуючі по численості армії.
Розміри Монгольської імперії свідчать про те, що Чингісхан був воістину великим полководцем.
При цьому він неодноразово здобував перемоги над переважаючими силами противника. Наприклад, він переміг мільйон солдатів династії Цзінь військом з 90 000 монголів.
В ході завоювання Китаю Чингісхан знищив 500 000 китайських солдатів, перш ніж решта здалися на милість переможця!
7. Чингісхан обертав ворогів в соратників
У 1201 році Чингізхан був поранений у бою ворожим лучником. Монгольське військо виграло бій, після чого Чингісхан наказав розшукати того самого стрільця, що стріляв у нього.
Він сказав, що стріла влучила в його коня, а не в нього самого, щоб лучник не боявся зізнатися. А коли лучник знайшовся, Чингісхан вчинив несподівано: замість того, щоб вбити ворога на місці, він запропонував йому приєднатися до монгольського війська.
Така військова хитрість і прозорливість — одна з причин неймовірних ратних успіхів Чингісхана.
8. Ніхто не знає, як Чингісхан виглядав.
В інтернеті та підручниках історії можна знайти купу зображень Чингісхана, але насправді ми поняття не маємо про те, як він виглядав.
Як це можливо? Річ у тім, що Чингисхан себе забороняв зображати. Тому немає ні картин, ні статуй, ні навіть письмових описів його зовнішності.
Але після його смерті люди відразу кинулися зображати покійного тирана по пам'яті, тому у нас є приблизне уявлення про те, як він міг виглядати. Втім, деякі історики кажуть, що у нього було руде волосся!
9. Чингісхан мав дуже багато дітей.
Кожен раз, коли Чингісхан завойовував нову країну, він брав собі в дружини когось з місцевих жінок. Всі вони в підсумку вагітніли і народжували йому нащадків.
Чингісхан вважав, що, заселивши своїм потомством всю Азію, він гарантує стабільність імперії.
Скільки ж у нього було дітей?
Точно сказати неможливо, але, за оцінками істориків, близько 8% всіх азіатів є його нащадками!
10. У Монголії Чингісхан шанується як народний герой.
Портрет Чингісхана прикрашає собою тугрики — монгольську валюту. У Монголії він вважається героєм за створення великої Монгольської імперії.
Про жорстокість Чингісхана там говорити не прийнято — він герой.
Коли Монголія була соціалістичною, тобто керувалася з Москви, будь-які згадки Чингісхана були заборонені. Але з 1990 року культ правителя розцвів з новою силою.
11. Чингізхан здійснив геноцид іранців.
Іранці ненавидять Чингісхана з тією ж силою, що монголи його обожнюють. І на те є причина.
Хорезмська імперія, яка розміщувалася на території сучасного Ірану, була могутньою державою, поки на неї не напали монголи. За кілька років монгольське військо повністю знищило Хорезм.
За оцінками істориків, війська Чингізхана вирізали все населення Хорезму. Іранцям знадобилося 700 років, щоб відновити кількість населення!
12. Чингісхан був релігійно терпимим.
Незважаючи на свою жорстокість, Чингісхан був досить толерантний в питаннях релігії. Він вивчав іслам, буддизм, даосизм і християнство і мріяв про Монгольську імперії як про місце, в якому не буде релігійних чвар.
Одного разу Чингісхан навіть влаштував дебати між християнами, мусульманами і буддистами, щоб визначити, яка релігія найкраща. Однак учасники сильно напилися, тому переможця так і не визначили.
13. Чингісхан не прощав кривдників.
Чингісхан дозволяв мешканцям Монгольської імперії жити в своє задоволення, якщо вони не порушували встановлених ним правил. Але будь-які порушення цих правил каралися найжорстокішим чином.
Наприклад, коли правитель одного хорезмського міста напав на монгольський торговий караван і вбив усіх торговців, Чингісхан прийшов в лють. Він відправив у Хорезм 100 000 воїнів, які вбили тисячі людей.
Сам невдалий правитель жорстоко поплатився: йому залили розплавленим сріблом рот і очі. Це був ясний знак: будь-який випад проти Монгольської імперії буде покараний непропорційно жорстоко.
14. Смерть Чингісхана оповита таємницею.
Чингісхан помер у 1227 році у віці 65 років. І донині його смерть оточена ореолом таємниці.
Невідомо ні від чого він помер, ні де знаходиться його могила. Зрозуміло, це породило безліч легенд.
Найпопулярніша версія свідчить, що його вбила полонена китайська царівна. Є також версії, що він впав з коня — то просто так, то тому, що в нього влучила ворожа стріла.
Навряд чи ми коли-небудь дізнаємося правду про те, що трапилося 800 років тому. Адже навіть місце поховання монгольського імператора так і не знайшли!
15. Чингісхан створив найбільшу безперервну імперію в історії.
Монгольська імперія, створена Чингісханом, назавжди залишиться найбільшою безперервною імперією в історії людства.
Вона займала 16,11% усієї суші, а її площа становила 24 мільйона квадратних кілометрів!
Залиште відповідь