Звідки беруться морозяні візерунки на вікнах, які тепер така рідкість?

Пам'ятаєте, як в дитинстві ми горнулися до вікон, на яких мороз малював химерні візерунки? Як цікаво було роздивлятися їх та знаходити в кожному обриси фантастичних квітів, вигадувати казкові сюжети або просто водити пальцем уздовж дуг, ліній і вигинів. Звідки ж бралися ці морозні візерунки?

Відходячи від мови романтики до мови науки, морозні візерунки — не що інше, як обледеніння внутрішньої поверхні скла. У холодну пору року температура повітря біля вікон завжди нижче, ніж у приміщенні. Холодне повітря не може утримувати в собі стільки вологи, скільки тепла. Тому надлишок її випадає інеєм. Якщо температура скла нижче нульової, вода осідає на нього у вигляді кристаликів льоду з газоподібного стану, минаючи рідку фазу. Ці кристали (іній) тонким шаром покривають скло, інформує Ukr.Media.

Але звідки ж береться сам малюнок? Утворюється він в зв'язку з двома факторами. Перший — рух повітря всередині приміщення. Другий — особливості поверхні скла. Будь-яка подряпина, пил, відбиток пальців дозволяють створити свій унікальний візерунок на морозному склі. Найпоширеніші структури морозних візерунків — дендрити та трихити. Дендрити — деревоподібні структури, які утворюються, якщо охолодження скла почалося при позитивній температурі і продовжилося при негативній. У цьому випадку на склі утворюється тонка водяна плівка, яка замерзає при кристалізації у вигляді дендритів. Трихити — волокнисті структури, які утворюються на гострих краях подряпин, які є на склі. При цьому спочатку утворюються вузькі паралельні смуги, а в результаті подальшого охолодження від них відходять своєрідні «волокна». В сучасних пластикових вікнах теплоізоляція не дозволяє морозу малювати на склі візерунки.

Джерело