Здійснюємо вибір ендопротезу колінного суглоба

Ендопротез колінного суглоба є біологічно сумісною штучною конструкцією, що замінює природні складові коліна. Процедура протезування є справжнім порятунком у тих випадках, коли втрачено рухливість нижніх кінцівок, а консервативна терапія не гарантує повного відновлення.

Показання та обмеження до проведення операції

При порушенні функціональних здібностей колінного суглоба людині важко зігнути або розігнути ногу, а будь-який рух кінцівкою супроводжується больовими відчуттями. Щоб позбутися болю і повернути рухливість суглобу, проводять ендопротезування. Показаннями до операції є неефективність медикаментозного лікування та незворотні зміни суглобової форми. Найчастіше операція з ендопротезування проводиться за наявності таких захворювань, як:

  • артроз;
  • остеоартроз;
  • ревматоїдний артрит.

Ці патології на пізніх стадіях погано піддаються консервативному лікуванню. Показаннями до хірургічного втручання також є інфекційні ураження колінного суглоба, вікові зміни та тяжкі травми коліна. Тому не зволікайте та вчасно звертайтеся до кваліфікованих фахівців, ознайомитися з якими можна на сайті.

Однак існують і протипоказання до встановлення колінного ендопротезу. До них відносяться:

  • запальний процес у хрящових тканинах суглоба за 1–2 місяці до операції;
  • ниркова недостатність;
  • патології серцево-судинної системи, органів кровотворення;
  • захворювання судин нижніх кінцівок;
  • онкологічні захворювання на пізніх стадіях;
  • тромбофлебіт;
  • гнійні інфекції;
  • психічні розлади;
  • ожиріння.

Ендопротезування протипоказане людям, які страждають на хронічні інфекційні хвороби, такі як герпес, гайморит, бронхіт тощо. Однак після проходження курсу лікування при позитивних аналізах пацієнту може бути призначена операція.

Види ендопротезування

Існують такі види операції:

  • часткова (одновиросткова);
  • повна.

При частковому протезуванні проводиться заміна виступаючого кісткового утворення з повним збереженням суглобових зв’язок. Цей вид операції призначається при незначному ураженні колінного суглоба. Часткове протезування проводять також літнім людям, які ведуть малоактивний спосіб життя.

Вже за 1,5 місяці відбувається повне відновлення функціональності коліна. Пацієнт не відчуває болю, присідає, піднімається і спускається сходами без почуття дискомфорту. Недоліком часткового ендопротезування є необхідність частої заміни штучної конструкції. Термін служби ендопротезу у вигляді операції становить 5–7 років. Повний штучний суглоб є складною конструкцією з високоміцних та зносостійких металевих сплавів, кераміки та композитних матеріалів. Протез повністю повторює анатомічну форму колінного суглоба та працює синхронно з рухами кінцівки.

Повна заміна колінного суглоба проводиться при значних травмах та прогресуючих патологіях. Тотальна конструкція підходить молодим та активним людям. Термін служби якісного тотального протезу становить 15–20 років. До недоліків цього виду протезування можна віднести складність операції, і навіть тривалість відновлювального періоду.

Як вибрати протез

Виробники імплантатів пропонують різноманітну продукцію. Однак лише деякі компанії виробляють якісні ендопротези.

За кілька місяців до операції необхідно проконсультуватися з лікарем і дізнатися якнайбільше про продукцію фірми, протезами якої користується медичний заклад.

Крім того, фахівець підбере штучне коліно відповідно до віку та ваги пацієнта.

Якісний протез відповідає таким вимогам:

  • має високу зносостійкість;
  • не обмежує рухів;
  • забезпечує велику амплітуду згинання;
  • використовується щонайменше 5 років;
  • відповідає анатомічним особливостям скелета пацієнта;
  • виконаний із міцних та гіпоалергенних матеріалів.

Високотехнологічна продукція зарубіжних компаній цінується дорожче, ніж вітчизняні ендопротези. Проте продукція низки українських виробників користується довірою та визнанням вітчизняних хірургів. Вартість протезу провідних зарубіжних фірм становить 1990 $ — 2650 $. Ціна вітчизняної продукції коливається в межах 1720 $ — 2120 $. Ендопротези відрізняються не тільки ціною, а й конструкцією, матеріалом, покриттям, типом фіксації. Для людей, які ведуть малоактивний спосіб життя (як правило, це пенсіонери), підходить ендопротез із фіксованою опорою, виготовлений із поліетилену. Для молодих пацієнтів зазвичай вибирають рухому підшипникову конструкцію, що забезпечує протезу мобільність. В установці цей імплантат складніший, тому потребує великого хірургічного досвіду.

Найчастіше для виготовлення колінних протезів використовують декілька матеріалів. Металеві частини виконують із титану або кобальт-хромових сплавів. Ці метали міцні, довговічні, не надають негативного впливу на організм людини. Пластикові деталі виготовляють із поліетилену. Цей матеріал забезпечує плавну роботу металевих частин, повторює природні рухи коліна, здатний багаторазово стискатися та згинатися, не втрачаючи форми. У сучасних ендопротезах використовується 2 основні види фіксації імплантату з кістками. Цементне кріплення забезпечує надійне зчеплення штучної конструкції із біологічним матеріалом. Підходить для всіх видів ендопротезів. Безцементний тип фіксації вимагає тривалого періоду звикання та відновлення, оскільки кісткова маса повинна зрости у внутрішню порожнину імпланту. Безцементна фіксація не застосовується, якщо у пацієнта кістки колінного суглоба перебувають у поганому стані. Можна дізнатися інформацію про будь-якого виробника і по фото вибрати колінний ендопротез. Однак краще віддати перевагу тій штучній конструкції, з якою звик працювати хірург.