Анонси/афіша Культура мистецтво Новини Трускавець У Трускавці відзначили 100-літній ювілей Михайла Біласа
1 серпня виповнилося 100 років від дня народження Михайла Біласа – Народного художника України, неперевершеного майстра гобелена, пастелі та вишиванки.
З цієї нагоди різноманітні заходи на честь Михайла Біласа проходитимуть впродовж тривалого часу в різних містах: Львові та Києві, Коломиї та Дрогобичі, Каневі та Івано-Франківську. Але старт ювілейним урочистостям задається саме у Трускавці – рідному місті Біласів, звідки походить родинне древо митця і де він закінчив свій земний шлях у 2016 році, у віці 91 з половиною років.
Саме у Трускавці в 1992 році було відкрито єдиний в Україні прижиттєвий музей, і був це художній музей Михайла Біласа. Що цікаво, будівля музею є ровесницею Михайла Біласа, побудованою на землях родини Біласів. Будівництво вілли «Ґопляна», резиденції тодішнього власника курорту Трускавець та бургомістра Дрогобича Раймунда Яроша, розпочалося в 1924 році, в рік народження Михайла.
З 1992 року по цей час тут витає дух Біласа, і вже 30 років керує музеєм родичка Михайла Біласа, справжня поціновувачка його творчості, людина з чудовими організаторськими, менеджерським здібностями та витонченим мистецьким смаком Олена Білас-Березова.
На вчорашньому «Білас-Фесті» не бракувало спогадів про Михайла Якимовича Біласа – у виступах представників влади, керівників музеїв, членів родини, людей, хто знав Народного художника і мав за честь спілкуватися з ним. Окрасою дійства став виступ гурту автентичного фольклору «Родовід» та дуету «Бельканто».
Отже, з вітальними словами та спогадами про Михайла Біласа виступили:
– племінниця Народного художника України Юлія Пилат-Білас,
– міський голова Трускавця Андрій Кульчинський,
– голова Дрогобицької РВА Степан Кулиняк,
– отець-декан трускавецький Петро Івасівка,
– депутатка Львівської обласної ради, Почесна голова Союзу Українок Ореслава Хомик,
– український письменник, лауреат Шевченківської премії Роман Горак,
– директор Львівського Національного музею імені Андрея Шептицького Ігор Кожан,
– завідувачка відділу дерев`яного мистецтва Коломийського музею Гуцульщини імені Кобринського Катерина Каркадим,
– львівський художник Степан Пісьо,
– художник Володимир Стасенко,
– ректорка Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Валентина Бодак,
– начальниця відділу культури Трускавецької міської ради Тетяна Татомир,
– директорка музею історії міста-курорту Галина Коваль.
Свою творчість дарували присутнім скрипаль-віртуоз Максим Угриновський (Народний дім м. Трускавця), співаки Данило Хриненко, Андрій Боженський, гурт автентичної пісні «Родовід» та дует «Бельканто».
Двогодинна урочиста академія в честь столітнього ювілею Михайла Біласа могла б тривати й довше, але розпочався дощ, а захід проходив на майдані Кобзаря, на відкритому майданчику перед музеєм. Тож господиня закладу Олена Білас-Березова запросила всіх гостей до музею переглянути короткий фільм про Біласа та оглянути експозицію його робіт, над творенням якої колектив музею невтомно трудився близько трьох місяців. Зокрема демонструється 60 робіт митця, які ще не ніколи не виставлялися, а також і ті роботи, які вже знані поціновувачам творчості Народного художника України Михайла Біласа.
На заході панувала атмосфера українського духу, любові до України, її культури та мистецтва.
Сьогодні естафету вшанування ювілею митця перейме Дрогобич: о 15.00 в Палаці мистецтв музею «Дрогобиччина» відбудеться виставка творчих робіт Михайла Біласа.
Заходи з вшанування ювілею Михайла Біласа проходитимуть також у Медвежі, Коломиї, Львові та інших містах України, а одним з елементів вшанування митця, даниною пам`яті від Трускавецької громади стане видання монументального альбому його творів, здійснене за кошти міського бюджету.
Михайло Білас – це та людина, котра прославляла і прославила Трускавець та Україну на весь світ. Хоча його з нами немає вже вісім з половиною років, але Білас незримо присутній тут у своїх творах.
Інф. Трускавецької міської ради
Залиште відповідь