У Нагуєвичах виявили давній реманент, що належав родині Франків —

Новини Дрогобицький район Культура мистецтво  У Нагуєвичах виявили давній реманент, що належав родині Франків

Музей Івана Франка в Нагуєвичах поповнився новими артефактами: на своє історичне місце повернулися давній реманент та інструменти, які є спадщиною родини Франків. Весь цей час вони перебували у сусідській з садибою хаті і чудово збереглися до наших днів.

Про унікальну знахідку розповіли у ДІКЗ “Нагуєвичі”.

“Маємо нове повернення історичної спадщини в бойківську культуру України! Десятиліттями ніхто навіть й гадки не мав, що у Нагуєвичах, поруч із садибою Івана Франка, у сусідській хаті родини світлої пам’яті вчительки історії Людмили Василівни Шумеляк, коли-небудь пощастить віднайти теслярське обладнання, яке належало ковалю Якову Франку та його сину Захару, які згодом перейшли у спадщину внукові – Григорію, який у 1946 році став першим директором відновленого музею Івана Франка в Нагуєвичах”, – йдеться у повідомленні.

У коментарі “МедіаДрогобиччина” директор ДІКЗ “Нагуєвичі” Богдан Лазорак розповів, що інвентар оглядали професійні реставратори, які з недавнього часу залучені до співпраці із заповідником. Вони підтвердили зокрема, що спосіб литви металевих елементів реманенту характерний для 19 століття. Також Богдан Лазорак зазначив, що домогосподарство, де виявили унікальну знахідку, свого часу перейшло у спадщину як частина родинної садиби Франків до брата Івана Франка Захара. Відтак разом зі слободою перейшла і частина ручного знаряддя праці.

У цій хаті завжди проживали нащадки Франків, а теперішній господар хати, представник родини Григорія Франка Ярослав Шумеляк, сам нещодавно запропонував музейникам оглянути давні речі.

Напередодні Різдва Богдан Лазорак разом із співробітником Ростиславом Хмілем оглянули клуню з інвентарем і були вражені, адже одразу, уже за способом конструювання теслярського стола, науковці оцінили його давній вік. Окрім теслярського стола із зажимами для витісування і мірками для креслення, вдалося також віднайти ковані свердла, дворучні пильниці, теслярський рейсмус та ін.

Експонати будуть виставлені у стодолі Франків, тобто на своєму історичному місці – там де понад 160 років вирувала господарка Якова і його синів, внуків та правнуків. Попередньо музейники планують презентувати їх відвідувачам заповідника.

Джерело