Це вперше повну колекцію творів художника, із збірки Львівського музею історії релігії, виставили на огляд відвідувачів музею.
Сьогодні, 8 березня, у Львівському музеї історії релігії відкрили виставку «Симон Чехович». На ній представили відреставровані роботи відомого у Польщі й на західноукраїнських землях художника XVIII століття Симона Чеховича.
Одним із перших роботи оглянув заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
«Українці – надзвичайна нація, можна сказати, еталонна, нація, яка вже упродовж тривалого часу зберігає у собі свою унікальну ідентифікацію, плекає, а також виборює її. Наша нація завжди творила, в нас – найкращі люди, мистецтво, традиції мова, земля, релігія. Та ми продовжуємо боротьбу, боротьбу за нашу унікальність, самостійність, самодостатність. І в час Великого Посту ми звертаємось до Господа з проханням про якомога швидшу перемогу, за збереження життів наших захисників та захисниць. Ми сьогодні говоримо про реставрацію, і реставрувати можна чимало, проте життя, на жаль, не відреставруєш. Сакральне мистецтво, яке ми сьогодні бачимо, має додати нам сили та віри, адже ми маємо бути як ніколи міцні у боротьбі проти ворога, єдині, монолітні у думках, словах і лише українською», – наголосив Іван Собко.
Збірку становлять 11 ікон, виконаних на полотні, і 12 творів живопису, написаних олійними фарбами на мідних пластинах. Роботи створені у Підгорецькому замку на Львівщині.
У 2020 році збірку презентували на ретроспективній міжнародній виставці творчості митця у Кракові у Національному музеї під назвою «Геній бароко. Симон Чехович (1689 – 1775)».
Сьогодні ж вперше у виставковій залі музею повністю виставили колекцію творів Симона Чеховича із збірки Львівського музею історії релігії. Це частина творчого здобутку митця.
Консерваційно-реставраційні заходи здійснили керівник реставрації, завідувач науково-реставраційного відділу музею Марія Боньковська і художник-реставратор відділу живопису Мирослава Якимович. Роботи провели зокрема завдяки підтримці з обласного бюджету.
Майстрині розповіли, що реставрацію особливо складно було виконувати на металевих пластинах.
Серед представлених полотен – «Свята Анна з Марією», «Богородиця з дитям», «Видіння святого Антонія Падуанського», «Святий Бенедикт» та інші. Майже на кожній роботі є дата і підпис самого автора.
В релігійному живописі Симона Чеховича особливе місце належить і «Хресній дорозі». Одинадцять з чотирнадцяти стацій зберігаються у Львівському музеї історії релігії (три у Польщі). Середній розмір пластин 58х41 см. Як зазначено в інвентарній книзі Підгорецького замку 1768 року, усі стації висіли в зеленій залі, а з 1939 року цикл «Страстей» перемістили у каплицю. Роботи вражають своєю силою і глибиною зображення.
«Ми знаємо, як тепер забирають різні твори з наших музеїв на сході та півдні України, вивозять, ліквідовують ратитені предмети, і це велика втрата для нас. Добре, що попри воєнний час відбуваються такі виставки, де ми знайомимось з різними видатними людьми, які свого часу жили та творили», – зазначив митрополит Львівський Ігор Возьняк.
Виставку експонуватимуть у музеї упродовж місяця.
Прес-служба Лівівської обласної військової адміністрації
Залиште відповідь