У двох громадах Львівщини почали функціонувати нові патронатні сім’ї

Фото умовне

Тепер в області функціонують 16 патронатних сімей.

У Новороздільській та Жовтанецькій громадах упродовж тижня створили патронатні сім’ї та підписали відповідні договори з патронатними вихователями.

Інститут патронату є одним із дієвих механізмів забезпечення права дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками, на виховання в умовах наближених до сімейних.

«Наша мета – захистити права дитини, яка через складні сімейні обставини тимчасово не можуть проживати з батьками. Цього року на Львівщині створили 5 патронатних сімей. Тепер в області їх 19, які функціонують в 14 громадах області. У патронатних сім’ях перебувають 26 дітей», – зазначив начальник служби у справах дітей облдержадміністрації Володимир Лис.

До слова, до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо надання послуги патронату над дитиною внесли зміни. Відтепер патронатним вихователем може бути, як фізична особа, так і фізична особа-підприємець, яка має бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Також розширили коло осіб, які можуть бути помічником патронатного вихователя. Це можуть бути не лише родичі, які мешкають разом з патронатним вихователем, а також інші повнолітні особи. Наприклад, ті, які здійснюють підприємницьку діяльність, пройшли відповідне навчання та надають допомогу патронатному вихователю у догляді за дитиною, влаштованою під патронат.

З 1 липня 2024 року збільшився розмір грошового забезпечення патронатному вихователю та встановлюється на рівні трьох мінімальних заробітних плат на місяць (24 тис. грн). Для вихователів, які є фізичними особами – підприємцями грошове забезпечення становить 3,5 мінімальних заробітних плат (28 тис. грн). До внесення змін грошове забезпечення надавалось у розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць (15 тис. грн).

У разі, коли до сім’ї патронатного вихователя влаштували дитину віком до року, дитину з інвалідністю, неповнолітню вагітну, ВІЛ-інфіковану дитину або одночасно троє і більше дітей, розмір грошового забезпечення за надану послугу патронату над дитиною збільшується на 10 % за кожну дитину.

Коли в сім’ї патронатного вихователя не перебувають діти, період між вибуттям однієї дитини до влаштуванням наступної оплачуватиметься патронатному вихователю в розмірі однієї мінімальної зарплати. Робота помічника патронатного вихователя оплачуватиметься у розмірі мінімальної заробітної плати на місяць (8 тис. грн).

За три місяці догляду дитини патронатному вихователю та його помічнику  нараховуватимуться 7 днів оплачуваної відпустки з метою профілактики професійного вигорання, відновлення їх потенціалу та підвищення професійної компетентності. Їх можна використати після вибуття дітей після трьох місяців перебування в патронатній родині, а також можна накопичувати.

Також слід зазначити, що на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, виплачується соціальна допомога у розмірі що становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць (для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму). Якщо дитині виплачується стипендія, розмір допомоги визначається як різниця між 2,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму) та розміром стипендії за попередній повний місяць на момент влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя.

Максимальний розмір допомоги становить:

  • на дітей віком до 6 років – 6407,50 грн (на дітей з інвалідністю до 6 років – 8970,50 грн) на місяць;
  • на дітей віком від 6 до 18 років – 7990 грн (на дітей з інвалідністю віком від 6 до 18 років – 11186 грн) на місяць.

Така допомога виплачується на кожну дитину, влаштовану в патронатну сім’ю.

У разі встановлення законом іншого прожиткового мінімуму або розміру мінімальної заробітної плати розмір соціальної допомоги та грошового забезпечення перераховується управліннями соціального захисту населення без додаткового звернення патронатного вихователя чи помічника патронатного вихователя.

З питань створення патронатної сім’ї звертайтеся до служби у справах дітей Львівської ОДА за телефоном – (032) 235 44 56, або до служб у справах дітей за місцем проживання.

Читайте також: У Дрогобичі хлопець, позбавлений батьківської опіки отримав ключі від власного житла

Прес-служба Лівівської обласної військової адміністрації