У Дрогобицькому Палаці мистецтв діє виставка полотен Емми Андієвської —

Новини Дрогобич Культура мистецтво  У Дрогобицькому Палаці мистецтв діє виставка полотен Емми Андієвської

У Дрогобицькому Палаці мистецтв презентували виставку знаменитої мисткині, лауреатки Шевченківської премії Емми Андієвської, яка стала брендом, яскравим еталоном українського сюрреалізму. Емма Андієвська написала понад 40 прозових творів та поезій, та створила понад 10 тисяч живописних полотен.

Мисткиня з ранніх літ вражала феноменальними інтелектуальними та творчими здібностями. У своїх інтерв’ю вона розповідає про те, як у шість років ілюструвала “Декамерона” Боккаччо, а в дев’ять – перечитала всю світову класику! Протягом життя Емма Андієвська опанувала, окрім української, ще дев’ять мов – німецьку, англійську, французьку, італійську, іспанську, португальську, латину, старогрецьку та санскрит. Проте пише свої літературні твори лише українською. Запевняє, що завжди прагнула “створити українську державу в слові”.

До речі, свою українську ідентифікацію ще дитиною Емма обрала свідомо та самостійно, попри те, що виховувалася в російськомовній родині і всупереч волі батьків.

Народилася в 1931 році в Донецьку. Родина змушена була емігрувати з України через політичні репресії: вбивство батька, відомого вченого-винахідника. Майже все своє життя Емма Андієвська прожила за кордоном, зокрема у Німеччині та США, де зуміла успішно реалізувати себе.

Майже сорок років працювала на німецькому “Радіо Свобода” під псевдонімом Галина Гордієнко. Організувала сотні виставкових проєктів у США, Німеччині, Італії, Бразилії, Швейцарії, Іспанії, Австралії та Саудівській Аравії. Тричі була номінована на Шевченківську премію з літератури та отримала її у 2018 році. І це лише короткий перелік її професійних здобутків.

Відомість та впізнаваність у світі Емма Андієвська здобула саме як українська художниця. Її часто порівнюють з Марією Приймаченко та ставлять в один ряд з Пабло Пікассо та найвідомішими експресіоністами. За концептуальними ознаками, на думку Романа Яціва, – мистецтво Емми Андієвської має певні паралелі з абстрактним експресіонізмом та сюрреалізмом. Проте в жодній із цих тенденцій мистецтва другої половини ХХ століття не можемо знайти цієї концентрації поетичної складової, яка є квітесенцією феномену Андієвської, – вважає мистецтвознавець.

Вона створила свій власний неповторний і неперевершений світ фантастичних химерних образів. Її картини – це втілення вулканічного екзистенційного темпераменту унікальної особистості. Потужна енергетика її творів вражає і буде вражати незалежно від простору і часу.

Попри поважний вік (93 роки) художниця продовжує творити. Її картини народжуються як цілісний образ творчої уяви, більшість з яких вона «хапає» уві сні, коли в підсвідомості міксуються найбільш несподівані асоціації.

Світлина Тетяни Шуманської з презентації у Палаці мистецтв

Тож дрогобичани та гості міста мають унікальну нагоду знайомства із мистецтвом світового рівня, що руйнує стереотипне сприйняття всього українського через асоціації з селом, журбою та тяжкою долею.

Оптимістичне, життєствердне та напрочуд добре з м’яким гумором малярство Емми Андієвської експонуватиметься у нашому Палаці мистецтв лише до 15 липня!

За повідомленням Музею “Дрогобиччина”, головна світлина – nas.gov.ua

Джерело