У дрогобицькій церкві Св.Юра відбувся Музейний фестиваль —

Дрогобич Культура мистецтво Новини  У дрогобицькій церкві Св.Юра відбувся Музейний фестиваль

Сьогодні, в День вишиванки, з нагоди Міжнародного Дня Музеїв та 10-ліття внесення церкви Св.Юра до списку світової спадщини ЮНЕСКО у Дрогобичі відбувся Музейний фестиваль. Заходи відбувалися у приміщенні церкви, організатором виступив Музей “Дрогобиччина”.

На урочисте відкриття фестивалю завітали представники влади та духовенства, реставратори та науковці, а також небайдужі мешканці міста. Після благословення о.Мирослава Соболти учасників заходу вітали член комісії з підготовки дерев’яних церков для внесення до Списку ЮНЕСКО Володимир Герич,  директорка Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, начальник Дрогобицької ОВА Степан Кулиняк, науковці-реставратори церкви Олег Рішняк та Оксана Садова, а також директорка музею «Дрогобиччина» Алла Гладун. Ведучий заходу – Іван Сех.

Говорили сьогодні про церкву, як перлину сакральної спадщини, її унікальність  та особливість, а також згадували тих людей, завдяки кому храм вдалося зберегти та домогтися включення у світовий список. Для цього було пророблено величезний пласт роботи і митцями, і науковцями і звичайними робітниками, тож усім їм велика повага та шана. Важливо, що церква зараз діє як музей, а також тут відбуваються як урочисті події – шлюби те хрещення, так, і, на жаль, сумні – це похорони. Також тут проводять гаївки й різні мистецькі заходи. Це продовжує функціонування пам’ятки як храму та осередку культурного життя, що має важливе значення для сьогодення.  

 З приємного – в бюджеті Львівської області передбачено 3 млн грн на продовження реставраційних робіт у церкві.

У своїх виступах промовці також наголошували на важливості збереження культурної спадщини в цілому, її примноження та передачу прийдешнім поколінням. Адже наша культура – це та броня, яка є запорукою збереження українців як нації. Недаремно уже перші випущені по Україні російські ракети полетіли в музеї – ворог добре знає, куди цілити, щоб знищити нас як народ. Але завдяки нашим охоронцям із ЗСУ московському окупанту не вдасться реалізувати свої підступні плани, і ми обов’язково переможемо. Тож підтримувати воїнів – святий обов’язок кожного з нас.

На завершення директорка Музею «Дрогобиччина» Алла Гладун нагородила почесними грамотами тих, хто доклався і докладається до збереження церкви. Також посадовиця зазначила, що Міжнародне визнання дрогобицької пам’ятки дерев’яного зодчества Церкви Св.Юра  стало своєрідним захисним куполом для неї, її охоронним ореолом, що не дає знищити її часу та людській байдужості. Адже бути у списку пам’яток ЮНЕСКО – означає відповідати високому рівню вимог, що спонукає віднаходити ресурси, бо ж  несемо відповідальність уже перед цілим світом. І хоча фінансуються відновлювальні роботи в храмі в основному з обласного та місцевого бюджету (був також грант США), але лише після внесення 8 дерев’яних українських храмів  до списку культурного світового фонду у 2013 році у держбюджеті вперше передбачили стрічку на роботи зі збереження саме старовинних дерев’яних пам’яток архітектури.

Завершилася урочиста церемонія виконанням духовних творів учнями Дрогобицької семінарії.

Відтак розпочали роботу дискусійні панелі за участі науковців Дрогобича та Львова, під час яких говорили про значення святоюрівської церкви в контексті світової спадщини.

Також з нагоди Дня музеїв лише сьогодні відвідувачі церкви Св.Юра мали унікальну можливість зробити світлини всередині храму – зазвичай тут діють обмеження на фотографування.  

Завершився фестиваль надзвичайним концертом вихованців музичного коледжу їм. В. Барвінського. Високий професіоналізм, натхненне виконання чудових українських пісень зачарували присутніх! Велика вдячність молодим талановитим виконавцям та керівникам Андрію Боженському та директору коледжу Юрі Чумаку! Браво!

Віра ЧОПИК, фото авторки

Джерело