Новини Борислав У Бориславі вулиці на честь українських діячів хочуть перейменувати на нейтральні – “відкатати” декомунізацію
Комісія з питань перейменування вулиць Бориславської міської ради 13 лютого 2025 року вирішила ще раз перейменувати перейменовані начальником ОВА Максимом Козицьким, відповідно до закону про деколонізацію, вулиці Петра Франка, Лева Ребета (в Бориславі) та Степана Ленкавського (у Ясениці-Сільній). Про це повідомив заступник голови Львівської ОВА Андрій Годик.
Посадовець назвав такі дії місцевої влади “відкатом декомунізації”, а ініціативи перейменування вулиць знакових державних діячів на нейтральні – “свідомим антидержавним кроком”.
“В той час, коли всі ми намагаємося максимально єднатися довкола України і нашого війська, Бориславська міська рада вирішила «відкатати» декомунізацію. Нові назви пропонують абсолютно нейтральні, в кращому стилі радянської влади: Бузкова, провулок Народний (бо ж то була вулиця Народної Гвардії, яку до липня міська рада вперто берегла), ну і Марії Кульчицької. Ця та інші «геніальні» пропозиції ще має затвердити виконавчий комітет міської ради. Але я особисто та вся наша робоча група з питань декомунізації при Львівській ОВА закликаємо цього не робити”, – зазначив Андрій Годик та нагадав, ким були українські діячі на честь яких названі вулиці.
Петро Франко — син Івана Франка, полковник, військовий пілот УГА, науковець, співзасновник «Пласту».
Лев Ребет — один із крайових провідників ОУН, справді український політик, пластун, науковець, адвокат, член уряду Ярослава Стецька у Львові у 1941 році.
Степан Ленкавський — один із ідеологів ОУН і наступний після Степана Бандери очільник її революційного крила. Політик, публіцист, автор Декалогу Українського Націоналіста.
“Тобто ці люди у надзвичайно складний час творили українські політичні і збройні сили, здобували нашу незалежність і стали прикладом для нинішніх українців. Але Борислав не хоче, щоб українці з дитинства знали ці імена, щоб патріоти, як Ребет і Ленкавський, ставали зразком для всіх майбутніх поколінь? Виходить, у місті досі є «ждуни» росії, ностальгуючі за срср, яким важливіші нейтральні назви, як то Бузкова, або таки натяки на ту ворожу «Народну гвардію». Відкат декомунізації — це небезпечний прецедент для цілої України. Нині ми є прикладом для інших регіонів, де цей процес триває, де роботи щодо ліквідації ворожої пропаганди в топонімах ще дуже багато. Тож такі ініціативи, скеровані на заміну «бузками» імен великих українців, виглядають навіть не дивацтвом, а свідомим антидержавним кроком.”, – наголошує Андрій Годик.
Також посадовиць с=висловився стосовно Марії Кульчицької, матері Івана Франка, яка народилася у Ясениці-Сільній.
“Якщо в селі так довго не було вулиці імені матері Франка, — це справді дивно. Проте, при всій повазі, перейменовувати через це вулицю імені такої знакової особистості в історії цілої України, як Степан Ленкавський, абсолютно неправильно. Тим більше, у цьому селі є вулиці з нейтральними назвами — Зарічна і Тиха, які цілком можна переназвати на честь матері Франка”. Мені дуже прикро, що в ці історичні для держави дні хтось, замість єднатися довкола допомоги війську, пробує розхитувати ситуацію в громаді, боротися з іменами легендарних ОУНівців, які стали прикладами для нинішніх героїв. Вважаю, що про таких ініціаторів має знати громадськість., – йдеться у повідомленні посадовця.
Бориславська міська рада ще у жовтні 2024 року повідомляла, що згідно з розпорядженням Львівської ОВА три вулиці, один провулок у місті Бориславі та одна вулиця у селі Ясениця-Сільна були перейменовані без врахування думки органу місцевого самоврядування та мешканців. Тоді на комісії прийняли рішення про винесення на громадські обговорення питання про повторне перейменування деяких з них: м. Борислав вул. Соборності України (!) (колишня Воз’єднання), м. Борислав вул. Петра Франка (колишня Травнева), м. Борислав пров. Лева Ребета (колишня Народної Гвардії) та с. Ясениця-Сільна вул. Степана Ленкавського (колишня Миру).
Як бачимо, у Бориславі спочатку планували перейменувати навіть вулицю Соборноті України…
Відтак, Бориславська міська рада провела громадські слухання за результатами яких було запропоновано ще раз перейменувати вище згадані вулиці, та провулки в населених пунктах Бориславської міської територіальної громади. Серед претендентів на перейменування вулиця Соборності України уже не згадується, але сам факт, що її виносили на обговорення, спонукає задуматися.
Зазначимо, що згідно з законом про декомунізацію громадам було відведено період понад два роки на добровільне перейменування радянських топонімів. Після того, як термін сплив, процес декомунізації в області було завершено розпорядженням голови Львівської ЛОВА Максима Козицького у липні 2024 року в межах якого перейменували всі вулиці, які ще були не декомунізовані.
Залиште відповідь