Високо в горах на плантаціях вирощують особливий чай, який зачаровує з першого ковтка. Він відомий як улун або оолонг, але це назва не сорту, а процесу виробництва. Майстри вже декілька сторіч передають його секрети лише своїм наступникам. Але дещо про цей легендарний чай усе ж відомо.
Особливості чаю улун
Це досить велика категорія напівферментованих чаїв, що поєднує різні сорти, кольори, смаки та аромати. Рівень ферментації у них становить від 40 до 50%. Тобто це щось середнє між неферментованим зеленим чаєм та повністю ферментованим чорним або червоним, але з властивостями обох видів. Яскравим прикладом улуна є чай Lovare Exclusive Ti Guan Yin. За здатність змінювати колір листя під час заварювання його також називають бірюзовим. Попри розмаїття видів, у цього чаю є деякі загальні риси:
- улун завжди крупнолистовий і зібраний із верхніх трьох листків чайного куща;
- листя великого розміру, щільно скручене в кульку, але при заварюванні розпрямляється;
- ферментований не весь лист, а лише частина та краї;
- має насичений пряний аромат, найсильніший серед усіх видів чаю;
- може бути заварений до 15 разів із мінімальним часом настоювання.
Види чаїв улун
Напої класифікують за декількома ознаками. Існують світлі та темні улуни. За ступенем ферментації розрізняють чай:
- слабко ферментований — до 40%, що за забарвленням, смаком та ароматом трохи нагадує зелений чай;
- сильно ферментований — від 40 до 50%, з листям темно-коричневого кольору та вираженим смаком прянощів, меду й шоколаду.
Серед слабко ферментованих улунів також вирізняють витримані. Вони мають кавово-шоколадний аромат з відтінком деревини. У напої відчуваються сухофрукти, перець і мед.
Також у чай зі слабкою ферментацією можуть додавати натуральні ароматизатори. До цієї категорії відносять молочний улун — елітний чай із вишуканим смаком, в якому відчуваються нотки карамелі й вершків.
Як заварювати та пити улун
Для заварювання цього чаю найкраще підходить метод проливу. Він полягає в тому, що кілька чайних ложок заварки заливають водою декілька разів і настоюють мінімальний час. Вперше кип’яток додають лише на 10–15 секунд, а потім зливають. Це очищує чайне листя, розкриває його аромат. Вдруге воду наливають на 2–3 хвилини, а потім напій розливають по чашках. Так можна повторювати декілька разів.
Також має значення температура води. Світлий улун найліпше завариться за 80–85 °C, а темному потрібна трохи гарячіша рідина — 90–95 °C. Пити улун краще не дуже гарячим, за температури приблизно 40 °C. Тоді можна буде з комфортом смакувати кожен ковток. Окрім приємного смаку та аромату, улун вважають корисним для здоров’я. Вплив на організм залежить від різновиду чаю. На сайті смаколиків Маудау улун представлений різними брендами. Тому можна вибрати чай із найкориснішими властивостями. Також це найпопулярніший напій для чайних церемоній, які можна проводити навіть вдома.