Дрогобицький район Новини Східниця Трускавець “Важливо чути всіх дітей” – як у Трускавецькому осередку БФ “Голоси дітей” допомагають долати травми війни
Усі діти в Україні мають досвід війни, але в кожного він різний. «Важливо чути всіх дітей» – це кредо, закладене в основу діяльності Благодійного фонду «Голоси дітей». Фонд у 2019 році заснувала наша краянка, уродженка Трускавця правозахисниця Олена Розвадовська спільно з режисером Азадом Сафаровим. З початку повномасштабного вторгнення БФ «Голоси дітей» надав психологічну та психосоціальну підтримку понад 20 тисячам дітей та батьків.
Так сталося, що велика війна застала Олену Розвадовську у рідному Трускавці й уже 24 лютого правозахисниця на базі своєї рідної школи №3 почала налагоджувати надання допомоги фаховими психологами дітям та їх батькам, які приїхали у місто, рятуючись від обстрілів.
На перших порах з вимушено переміщеними особами працювали волонтери фонду, але вже через кілька місяців був заснований осередок, який проводить діяльність в приміщенні «Оранти» за адресою вул. С.Бандери, 19.
Щодня сюди у затишне приміщення приходять діти, підлітки й дорослі на різноманітні майстер-класи, арттерапію, а також по таку важливу в наш воєнний час кваліфіковану психологічну допомогу.
Про діяльність Трускавецького осередку фонду, який також включає відділення у Східниці, в інтерв’ю МедіаДрогобиччина розповідають координаторка Наталія Бойко та психологиня Антоніна Сорочинська.
Антоніна Сорочинська та Наталія Бойко
Пані Антоніна згадує, що роботу фонду у місті-курорті планували під час зустрічі з Оленою Розвадовською буквально напередодні повномасштабного вторгнення росії на Україну. А вже наступного дня, 24 лютого, ще з однією психологинею вже ходили по школах і надавали допомогу людям, які все прибували і прибували із зони ведення бойових дій. Відтак стали регулярно проводити терапевтичні групові зустрічі з мамами і дітьми у місцях компактного проживання вимушених переселенців, а також надавали індивідуальні консультації. Паралельно розпочали роботу в Східниці з внутрішньопереміщеними особами, які приходили у Центр сімейного дозвілля «Мавка лісова».
Оскільки люди приїжджали і приїжджали, то й кількість запитів відповідно зростала. Тож в команду почали запрошувати волонтерів, в основному з-поміж ВПО, які згодом стали працівниками осередку.
Зараз у Трускавецькому осередку БФ «Голоси дітей» працює 4 фахівчині з дозвілля та 3 психологині. Як розповідає Антоніна Сорочинська, осередок, які й фонд загалом, працює за кількома напрямками, та основний — надання психологічної підтримки. Фахівці проводять групові психологічні заняття та індивідуальні консультації з психологом. Під час занять тут вчать дітей і батьків як стабілізувати свій стан.
Основні запити, з якими звертаються в осередок – тривога у дітей з різними, у тому числі психосоматичними проявами. У підлітків найпоширеніша проблема – це адаптація і булінг, присутня також тривожність. Дорослі теж звертаються з проявами тривожності, в основному скаржаться на безсоння та депресивні стани.
У більшості випадків для подолання проблеми достатньо групової терапії, комусь необхідна індивідуальна консультація психолога.
«У нашому суспільстві заведено нехтувати психологічним станом, наприклад тим же безсонням. Але це вже тривожний дзвіночок і цю проблему не потрібно залишати без уваги, бо вона переросте у фізіологічну – наприклад гіпертонію, збої в роботі серцево-судинної чи ендокринної систем тощо. Якщо стан важкий, то у БФ «Голоси дітей» працюють висококваліфіковані психіатри, які консультують онлайн. І при потребі ми організовуємо надання цієї допомоги», – розповідає психологиня Антоніна Сорочинська.
Для легших станів у фонді працюють психосоціальні, психологічні групи та групи підтримки. Групові заняття проводяться за програмами «Безпечний простір», «Діти і війна», «Camp+», «Педагоги і війна».
Зокрема програма роботи з вчителями «Педагоги і війна» включає у себе кілька блоків.
«Вона дуже імпонує педагогам, — розповідає координаторка осередку Наталія, — оскільки перший блок є ресурсним для вчителя і скерований на те, щоб він подбав передусім про себе, відтак він матиме сили й натхнення для роботи з дітьми. Це підтримка вчителів у першу чергу. Наступним етапом йде навчання освітян як правильно працювати з дітьми в умовах війни, як підтримувати психоемоційний стан тих дітей, які переживають втрати. А також як запобігати та долати наслідки булінгу в шкільному середовищі».
Наталія та Антоніна наголошують, що усі програми, за якими працює їхній фонд, узгоджені з Центром психологічної експертизи, а всі послуги фонду – безоплатні.
«Наша мета — надавати допомогу дітям та дорослим, які дотичні до цих дітей. Це не обов’язково мають бути батьки, можуть бути і опікуни, вихователі, вчителі. В основному ми працюємо з дітьми, яких торкнулася війна. Кредо нашої організації: «Жодна дитина не повинна залишитися наодинці з досвідом війни»», — розповідає Антоніна Сорочинська.
Види психосоціальної допомоги в осередку БФ «Голоси дітей» у Трускавці
В осередку є артстудія «ТворИ» для дітей молодшого віку, де проводяться різноманітні творчі майстер-класи, для підлітків — заняття за програмою «Час апгрейду», а для батьків діє доросла група «Етнопростір». Також часто практикують перегляди мультфільмів та кіно.
Як розповідає координаторка осередку Наталія Бойко, протягом місяця допомогу у Трускавецькому осередку фонду отримують 50-60 осіб індивідуально, і ще орієнтовно така ж кількість працює у групах. Постійно триває співпраця з санаторієм «Джерело», де мешкають внутрішньопереміщені особи. Коли приїхала група людей з Херсонщини, перший місяць працівники фонду надавали їм допомогу на базі санаторію, а відтак мешканці «Джерела» стали самі приходити у «Голоси дітей». Також фахівці осередку залучені до програм кемпів у санаторії «Карпати».
Підлітки
Окремої уваги заслуговує робота з підлітками. Цей непростий період в житті юнаків та юнок можна згладити, якщо зуміти їх зацікавити та залучити до діяльності. І у працівників фонду це чудово вдається. Про це свідчать результати роботи з молоддю Східницької громади.
Рік часу в громаді працювала програма «Підлітковий простір», яка включала у себе проведення різноманітних майстер-класів та волонтерство. Відтак підлітки – не лише з-поміж ВПО, а й місцеві – були залучені до роботи денних дитячих кемпів, які організовував фонд. Тоді було проведено 5 змін тривалістю 2 тижні кожна, в основному для дітей військовослужбовців. І весь цей період підлітки брали участь та допомагали фахівцям фонду в організації роботи з дітьми.
А після завершення програми та таборів місцева молодь продовжила свою діяльність. Зокрема вони самі ініціювали та проводили у Східницькій бібліотеці вечори читання, а у Східницькій школі разом з фахівчинею фонду запустили проєкт «Підлітковий куток».
Підлітковий куток у Східницькій ЗЗСО І-ІІІ ст.
«Ми даємо підліткам можливість проявляти ініціативу, робити щось самостійно, відчувати відповідальність – це для них дуже важливо, – каже Антоніна Сорочинська – У спільних проєктах підлітки з різними життєвими ситуаціями об’єднуються, долають страх спілкування. Відтак стають самодостатні і вміють щось самостійно організувати».
Також багато підлітків відвідують трускавецький осередок фонду, і не лише з Трускавця, а й з сусідніх Дрогобича та Борислава.
Робота в групі для дорослих “Малювання кавою”
Всі заходи, які відбуваються у «Голоси дітей – Трускавець» анонсуються у їхньому телеграм-каналі. Поки готувався цей матеріал, стартували 2 нові групи: “Гончарна майстерня” для підлітків та “Малювання кавою” для дорослих.
Записатися на безоплатні індивідуальні психологічні консультації, групові психологічні заняття, майстер-класи можна за телефоном: 0990696489
Авторка Віра ЧОПИК, всі фотонадані Трускавецьким осередком БФ “Голоси дітей”
Залиште відповідь