Фото: VesselFinder «Тіньові» судна часто змінюють реєстрацію та назву, щоб їх було складно ідентифікувати
Найбільше «тіньових» суден зареєстровано під прапорами Панами, Габону, Островів Кука, Ліберії, Маршаллових островів.
Тіньовий флот РФ — це майже тисяча старих танкерів, які возять російську нафту не за уставленою стелею цін і не страхуються західними компаніями. Москва загалом заплатила за них майже 10 млрд доларів. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на коментар ГУР Міноборони України.
«У 2023 році їх було близько 600 одиниць… Ці судна забезпечують експорт близько 70% російської сирої нафти та нафтопродуктів, що перевозяться морським шляхом», — заявили в ГУР.
За даними ГУР, найбільше танкерів «тіньового флоту» зареєстровано під прапорами Панами, Габону, Островів Кука, Ліберії, Маршаллових островів тощо.
Власники зареєстровані в КНР, Індії, Маршаллових островах, Сейшельських островах, ОАЕ, Греції та ще в кількох інших країнах. Керуючі компанії знаходяться в тому числі в ОАЕ, Греції, КНР, Туреччині і на Сейшельських островах.
Ці судна часто змінюють реєстрацію та назву, щоб їх було складно ідентифікувати. Вони перезавантажують нафту на інші танкери в офшорній зоні, намагаються приховати свої маршрути і вимикають автоматизовану ідентифікаційну систему (AIS) на окремих ділянках свого шляху. Щоб не дати встановити російське походження нафти, у танкерах також змішують її з іншими сортами.
На таку нафту є не тільки пропозиція, а й попит — є країни, що зацікавлені в імпорті російської нафти для її переробки та експорту як готових нафтопродуктів на зовнішні ринки. Це, наприклад, Китай, Індія та Туреччина. А продаж нафтопродуктів, що виготовлені з російської нафти, під заборону не потрапляє.
На початку січня США ще за президентства Джо Байдена ввели нові санкції проти «тіньового флоту» РФ, зокрема проти 183 танкерів, які возять російську нафту.
В результаті введених санкцій у короткостроковій перспективі експорт російської нафти має знизитись на 15%, зазначили в ГУР. Москві також доведеться збільшувати дисконт на свою нафту для її покупців і переглянути планові показники з видобутку у бік зниження.
Однак у цьому напрямку є ще над чим працювати, оскільки американські санкції зачепили тільки частину з усього «тіньового флоту» РФ. Щоб перекрити Кремлю цю схему необхідно знайти механізм, як відстежувати реальний маршрут «тіньових» суден, ввести секторальні санкції та блокування активів для компаній, що експлуатують ці танкери і заборонити заходити їм у порти, територіальні води та міжнародні протоки.
Нагадаємо, Сполучені Штати дозволили Індії до 27 лютого розвантажити підсанкційні танкери з російською нафтою, уникаючи санкцій.
Залиште відповідь