Україна у вересні скоротила експорт агропродукції

Фото: Unsplash Україна у вересні скоротила експорт агропродукції на 3%

Ще не вся продукція встигла фізично перетнути кордон і значна кількість транспорту ще стоїть в чергах на виїзд.

У вересні Україні вдалося експортувати 4,2 млн тонн аграрної продукції, що на 3% менше аналогічного показника попереднього місяця. Про це 3 жовтня повідомила пресслужба Українського клубу аграрного бізнесу.   Зазначається, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон і значна кількість транспорту ще стоїть в чергах на виїзд.
  В УКАБ наголошують, що такий обсяг експорту в умовах практично щоденного обстрілу української портової інфраструктури річкових портів Дунаю російськими військами є гарним результатом. Однак, такі показники залишаються майже у два рази меншими за максимальні обсяги експорту в умовах війни, коли була можливість експортувати значні об’єми в тому числі й з морських портів Одеси (в межах зернового коридору — ред.).   «Головним досягненням експорту сільськогосподарської продукції в вересні є перші спроби здійснювати відвантаження тимчасовим морським коридором. Хоча обсяги експорту цим каналом поки що незначні, проте наявність такого досвіду без участі російської сторони відкривають нові перспективи», — зазначили в клубі.   Щодо структури експорту продукції в вересні, то вона виглядала наступним чином:  

  • зернові культури: 2,1 млн тонн (пшениця — 63%, кукурудза — 30%, ячмінь — 6%). Падіння до показника минулого місяця: -10%;
  • олійних культур — 880,9 тис. тонн (ріпак — 75%, соєві боби — 23% та насіння соняшнику — 1%). Зростання: +17%.
  • рослинні олії — 479,9 тис. тонн (соняшникова олія — 74%, ріпакова — 22% та соєва — 3%). Падіння: -13%.
  • макухи після вилучення рослинних олій — 415,3 тис. тонн (соняшникова — 95%, соєва — 5%). Зростання: +13%.
     

Структура експорту змінюється відповідно до етапів збору врожаю. Саме тому зараз найбільше експортується пшениці та ріпаку, а також поступово збільшується експорт сої.   Основними очікуваннями наступного місяця щодо подальшого відновлення обсягів експорту агропромислової продукції є поступове збільшення відвантажень тимчасовим морським коридором без участі російської сторони та налагодження процесу здійснення експорту чотирьох видів продукції (пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику) в п’ять сусідніх країн ЄС через систему ліцензування. 
  Нагадаємо, днями міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що найближчим часом Україна планує відкрити ще один наземний залізничний коридор для експорту українського зерна. 

Що робить Україна, щоб повернути експорт зерна до країн-сусідів

Джерело