Всі країни-члени ООН мають чинити максимальний тиск на росію в межах своїх національних можливостей, щоб змусити росію припинити порушення щодо дітей та цивільного населення на тимчасово окупованих територіях. Про це повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив під час дебатів Генеральної Асамблеї ООН, присвячених ситуації на тимчасово окупованих росією територіях України.
Дмитро Кулеба розпочав виступ із зачитування уривків воєнних щоденників трьох українських дітей: Єгора Кравцова, Віолетти Горбачової та Аріни Первуніної. У дитячих записах йшлося про жахи окупації та страждання війни.
«Чому у цих та мільйонів інших українських дітей вкрадене дитинство? Тому що у путіна імперська пухлина в голові. Тому що росія не зважає на страждання дітей заради досягнення своїх хворих політичних цілей. Я впевнений, що у багатьох із вас у цій залі є діти. Ви б ніколи не хотіли, щоб вони пережили подібне пекло. Жодна дитина в світі не заслуговує на таке. Жодна політична мета не може виправдати це варварство», — звернувся він до представників держав-членів ООН.
Міністр нагадав, що російське повномасштабне вторгнення позбавило нормального життя всі 7,5 мільйонів українських дітей. Майже дві третини з них стали внутрішніми переселенцями або виїхали за межі України. росія вбила щонайменше 494 українські дитини і поранила ще 1052. Щонайменше 379 дітей зникло безвісти під час бойових дій.
«Просто зараз росія продовжує масове викрадення та депортацію українських дітей. Огидний, жахливий, геноцидний злочин, за який путіна та його уповноважену з прав дітей вже розшукує Міжнародний кримінальний суд», — зазначив міністр.
Дмитро Кулеба повідомив, що на сьогодні щонайменше 19 474 дитини незаконно депортовані, з них 4390 є сиротами або позбавлені батьківської опіки. Досі лише 383 дитини повернулися та возз’єдналися зі своїми сім’ями, а десятки тисяч все ще відчайдушно чекають на допомогу.
Глава МЗС України закликав держави-члени ООН спільно вимагати, щоб росія негайно надала список дітей, яких вивезли з України в росію, а також надала доступ до них представникам міжнародних правозахисних і моніторингових місій.
Глава зовнішньополітичного відомства також привернув увагу до викрадення цивільних людей на окупованих територіях, яке рф використовує як знаряддя своєї геноцидної війни. За даними Нацполіції України, з початку повномасштабного вторгнення росії жертвами насильницького зникнення та незаконного утримання під вартою стали 8800 цивільних людей, понад 10200 вважаються зниклими безвісти.
Дмитро Кулеба наголосив на необхідності запровадження нових міжнародних інструментів для покарання за викрадення цивільних осіб: «У міжнародної спільноти бракує інструментів для вирішення цієї проблеми. Наприклад, на відміну від військовополонених, цивільних заручників не можна повернути під час обміну, оскільки це лише спонукатиме росію викрадати ще більше людей. Я пропоную розпочати роботу над розробкою таких інструментів».
Він наголосив, що згідно зі статтями 7 і 8 Римського статуту, затримання цивільних осіб може розглядатися як воєнні злочини та злочини проти людяності.
Міністр також закликав всі держави-члени ООН підтримати Формулу миру Президента Володимира Зеленського та спільно з Україною працювати над її втіленням, а також приєднатися до Спільної декларації Групи семи щодо гарантій безпеки для України.
«Я дякую всім, хто зайняв тверду позицію на боці правди, і розраховую на вашу подальшу рішучість у справі захисту цілей і принципів Статуту ООН. Я закликаю всіх інших припинити вдавати нейтральність. Немає місця нейтральності в ситуації геноцидної війни та масових звірств», — підсумував Дмитро Кулеба.
Залиште відповідь