У Фінляндії прокоментували ідею «фінляндизації» України

Фото: gettyimages Глава МЗС Фінляндії Еліна Валтонен

В Гельсінкі нагадали, що Україна була нейтральною, поки на неї не напала Росія. Примус Києва до прийняття умов проти волі зруйнує міжнародну систему.

Примус України до нейтралітету не приведе до мирного завершення війни, адже Росії не можна довіряти стосовно будь-якої угоди, яку вона підписує. Про це заявила міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен , передає у понеділоок, 11 листопада, Reuters.

«Я проти цього, так. Давайте подивимося правді в очі — Україна була нейтральною до того, як на неї напала Росія», — сказала Валтонен у кулуарах щорічного Паризького мирного форуму.

Вона виступила проти використання так званої моделі «фінляндизації», яку інколи згадують в контексті війни Росії проти України: «Це точно не те, що я б нав’язувала Україні. Безумовно, не як першу альтернативу».

Валтонен також поставила під сумнів можливість довіряти Росії, навіть якщо вона погодиться на мирну угоду. На думку дипломатки, примус України до прийняття умов проти її волі зруйнує міжнародну систему.

«Я дуже хочу уникнути ситуації, коли будь-яка європейська країна або США почнуть переговори через голову України. Більша держава не може просто захопити територію, а також суттєво послабити суверенітет іншої країни», — наголосила глава МЗС.

Фінляндія, яка понад століття перебувала під владою Російської імперії, здобула незалежність у 1917 році. Згодом, в 1939-му, вона зазнала радянського вторгнення. Після Другої світової війни, країна була змушена десятиліттями підтримувати дружні та поступливі відносини з СРСР, а згодом — РФ і йти шляхом нейтралітету задля збереження незалежності — тактика, відома під назвою «фінляндизація».

Нагадаємо, Фінляндія відмовилася від нейтралітету невдовзі після початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну і в квітні 2023 року стала 31 членом НАТО.

Як повідомлялося, про «фінляндизацію» України почали говорити ще на початку лютого 2022 року, на тлі загрози початку великої війни в Україні.

Джерело