Дорожня карта Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої Першою леді, передбачає кілька основних елементів, серед яких впровадження гарантованого пакету послуг, розвиток послуг амбулаторної спеціалізованої допомоги, забезпечення супервізій та ін.
Про це, а також про очікування від програми та проблеми, які вона покликана вирішити, говорили сьогодні під час онлайн-наради щодо реалізації програми за участю заступника керівника Офісу Президента Олексія Кулеби.
Олексій Кулеба, зокрема, наголосив, що в умовах повномасштабної війни надання послуг у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки є одним із пріоритетів держави. Він також додав, що до реалізації програми залучено значну кількість партнерів та міжнародних організацій.
Під час наради йшлося про те, що загрози від психічних розладів в українському суспільстві зростають. У більшості розвинутих країнах світу прийнято, що легкі форми психічних розладів можуть та мають лікуватися на первинному рівні медичної допомоги. Тому принаймні 13% населення України з легкими формами депресії, тривоги та ПТСР можуть отримувати необхідну допомогу саме тоді, коли звертаються до своїх сімейних лікарів.
На Львівщині, завдяки діяльності консультативно-координаційних центрів, серед іншого, внутрішньо переміщені особи отримують допомогу психологів, а заклади соцзахисту обласного підпорядкування з перших днів війни прийняли 377 осіб з ментальними розладами, яких евакуювали з зон бойових дій та прифронтових територій, з них 164 дітей – зазначив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
«Турбота про ментальне здоров’я і свій психоемоційний стан – це вклад у своє майбутнє в далекій перспективі. Під час війни кожен, хто проживає в Україні, тим чи іншим чином зіткнувся з емоційними переживаннями та горем. В Україні доступна психологічна допомога, проте зараз система надання такої допомоги потребує вдосконалення та ще більшої доступності – на рівні закладів охорони здоров’я первинної ланки, зокрема, а також вже постає гостра потреба у вузькоспеціалізованих фахівцях, психіатрах, які зможуть надавати якісь психологічну допомоги військовим та ветеранам», – додав Іван Собко.
Зазначимо, що на Львівщині ще минулого року за наказом начальника Львівської ОВА Максима Козицького вибудували систему координації допомоги внутрішньо переміщеним особам, яка починається від пошуку помешкань до інформування про різну психологічну, а також юридичну і соціальну допомогу, та перескерування до відповідних фахівців – це мережа консультативно-координаційних центрів для ВПО, які діють у всіх районах Львівщини.
Як розповіла координаторка ККЦ, радниця начальника Львівської ОВА Галина Бордун, за місяць ККЦ Львівщини надають послуги майже 14 тисячам людей.
«Ефективність системи консультативно-координаційних центрів відзначили Перша леді Олена Зеленська і віцепрем’єр-міністерка, міністерка з питань реінгтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук. Це означає, що Львівщина взяла добрий вектор на допомогу і внутрішньо переміщеним особам, і всім людям, які потребують допомоги. Окрім того, зараз ми пішли далі і напрацювали стратегію допомоги людям старшого віку та людям з інвалідністю – на Львівщині стартував проєкт зі створення центрів соціального нагляду
Прес-служба Лівівської обласної військової адміністрації
Залиште відповідь