Ми всі любимо цитрусові, але погано знаємо їхні таємниці. Виявляється, ми неправильно їх чистимо та їмо, навіть неправильно кладемо часточку лимона в чай. Все це може шкодити здоров'ю, інформує Ukr.Media.
Будь-які сучасні плоди, що вирощуються в промислових масштабах і продаються в магазинах та на ринках, проходять через жорна сільськогосподарської хімії та технології харчової промисловості.
Тіабендазол — таємничий незнайомець
Цитрусові не виняток. Навіть після збору врожаю їх обробляють фунгіцидами — протигрибковими засобами. Вони запобігають гнильним процесам, і завдяки їм плоди краще зберігаються і не пліснявіють.
Найчастіше використовують тіабендазол. Його ще позначають як харчова добавка Е233. Він іноді присутній в привізних товарах, у тому числі в цитрусових та бананах. Інформацію про нього іноді наводять на ящиках з цитрусовими, але ви її ніколи не знайдете на сітках, пакетах та інших упаковках, у яких плоди продають безпосередньо нам.
До всього ця речовина є пестицидом. І в цій якості її використовують у сільському господарстві, обробляючи посадковий матеріал і навіть вже зібраний урожай. Для цього зернові, картоплю та деякі овочі обкурюють газом з тіабендазолом. Тому, як і всі пестициди, ця речовина теж є в ґрунті та воді.
Техніка безпеки при користуванні апельсинами, мандаринами та лимонами
Тобто отримуємо ми його з різних джерел. Але в більшій концентрації він міститься все ж у цитрусових. Особливо багато його на шкірці, адже обробляють саме її. Однак у дослідженнях було показано, що 5-12% тіабендазолу проникає в м'якоть плодів, а 7-14% — потрапляє нам на руки.
На щастя, тіабендазол непогано змивається. Тому перед чищенням цитрусові потрібно обов'язково мити, краще в теплій воді, а ще краще — і з мийним засобом. Оскільки залишкові кількості хімікату можуть переходити на руки, їх потрібно помити й потім — перед тим як ви будете їсти апельсин, мандарин або якийсь інший цитрусовий плід. Так само потрібно чинити й після чищення бананів, мити їх через м'яку консистенцію немає сенсу.
З лимонами історія така. Багато хто їх просто ріже на часточки, які кладуть у чай, каву чи інші напої прямо зі шкіркою. Це неправильно, її потрібно теж видаляти, а не полоскати в гарячому напої — так тіабендазол вимивається з неї тільки краще. Природно, не дуже добре готувати зі шкірки цитрусових цукати. Звісно, якщо ви зробите їх і з'їсте, то не помрете. Ця речовина не має гострої токсичності в таких дозах, але шкідлива при регулярному і дуже тривалому надходженні в організм.
У неї є властивості ендокринного дисраптора. Так називають речовини, що втручаються в роботу гормонів, в першу чергу статевих. І це притаманне практично всім пестицидам. Така дія небезпечна в першу чергу для організму, що розвивається, коли закладаються статеві органи або йде їх перебудова — тобто жінкам у цьому плані треба бути більш обережними під час вагітності та годування дитини груддю, а їхнім дітям — під час підліткового періоду.
Ще тіабендазол може бути шкідливим для печінки, щитоподібної залози та нирок. Але з усіх пестицидів він не найнебезпечніший. Його шкода проявляється при тривалому надходженні в організм.
Залиште відповідь