Сигаретні недопалки — не просто сміття, а справжнє лихо для навколишнього середовища

Сигаретні фільтри — найпоширеніше сміття на планеті. За оцінками, люди щороку викурюють 5,6 трильйона сигарет, з яких дві третини — 4,5 трильйона недопалків — викидаються неналежним чином. З 1980-х років сигаретні недопалки складають від 30% до 40% всього сміття, виявленого під час прибирання прибережних і міських територій. Британський еколог Даніелла Грін у колонці для The Conversation розповіла, чим вони небезпечні.

Багато курців зізнаються, що викидають недопалки, тому що вважають їх біорозкладуваним сміттям. Але мало того, що для їх руйнування потрібно набагато більше часу, ніж думає більшість людей (від 2,3 до 14 років), викинуті недопалки можуть значно нашкодити рослинам, інформує Ukr.Media.

Недопалки складаються з тисяч волокон ацетату целюлози, і хоча їх розкладають аеробні мікроорганізми (бактерії та гриби), зникнення цього сміття з навколишнього середовища займає роки. Волокна ацетату целюлози, як і інший мікропластик, також є поширеним забруднювачем, виявленим у всіх екосистемах світу, навіть на дні глибокого моря.

Сигаретні фільтри також містять тисячі хімічних речовин, які можуть вбивати рослини, комах, гризунів, гриби і інші форми життя, а деякі з них є відомими канцерогенами. Існує багато повідомлень про те, що маленькі діти і домашні собаки випадково ковтали недопалки. Також їх неодноразово знаходили в шлунках у диких тварин, морських птахів і черепах. Для водних організмів, таких як бактерії, ракоподібні, черви і риби, фільтри можуть бути токсичними.

Невідомі ризики

Попри поширеність недопалків у парках та зелених зонах, наше розуміння їх впливу на флору і фауну дуже обмежене. Є повідомлення, що деякі птахи використовують їх для створення своїх гнізд. Вважається, що пестицид нікотин зменшує кількість гніздових ектопаразитів, що корисно для потомства птахів. Але це також може погіршити їх здоров'я в довгостроковій перспективі.

Міські середовища проживання особливо піддаються впливу цього типу сміття. Під час обстежень трьох найбільших парків Кембріджу Даніелла Грін з колегами виявила в середньому 2,6 недопалка на квадратний метр, при цьому максимальна кількість — 126 недопалків на квадратний метр — була знайдена біля паркових лавок (незважаючи на наявність попільничок поблизу). Екологи задалися питанням, як недопалки впливають на рослини в парку.

Щоб знайти відповідь, вчені провели експеримент, додаючи недопалки в горщики з насінням трави (плевіл багаторічний) і конюшини. Вони перевірили випалені і обрізані фільтри від звичайних і ментолових сигарет, щоб порівняти ефект від потрапляння на поверхню ґрунту. В якості контрольного зразка в горщик з рослинами дослідники кидали звичайну дерев'яну паличку.

Виявилося, що недопалки зменшують довжину пагонів трави конюшини до 25%, і знижують кількість кореневої біомаси конюшини майже на 60%.

Хоча це було перше дослідження, що показує, недопалки можуть впливати на розвиток рослин, інші вчені виявили, що дим може викликати аналогічні депресивні ефекти на їх проростання і зростання. Насправді, на початку 1900-х років Мейбл Елізабет Діббел захистила магістерську дисертацію під назвою «Вплив тютюнового диму на саджанці горошку посівного». Діббел виявила, що видихання диму на проростки уповільнює їхній ріст і спотворює структуру клітин.

Очевидно, що з недопалками та іншим сміттям в зелених зонах слід боротися. Деякі активісти пропонували повністю заборонити фільтри, стверджуючи, що їх користь для здоров'я мінімальна і недостатня для виправдання їх існування. Можливо, менш радикальною була б схема обміну, за якою виробники сигарет пропонували б гроші в обмін на повернуті недопалки.

«Незалежно від способів, проблему сміття номер один у світі необхідно вирішити, — пише еколог. — Першим кроком буде підвищення обізнаності про те, що недопалки є екологічно шкідливим сміттям, який необхідно правильно утилізувати».

Джерело