Ви не думаєте, що чекає вас через десять років. Ви годинами лежите на дивані і дивіться телевізор або сидите за комп'ютером і не хочете обмежувати себе в задоволеннях і слабкостях, інформує Ukr.Media у світі.
Нудна статистика від якихось «британських вчених» про підвищення ризику розвитку якихось там захворювань у зв'язку з ожирінням мало що говорить вам. Це історії якихось інших людей, а ви собою точно керуєте! А між тим з кожним роком і кожним зайвим кілограмом ризик розвитку у вас цих хвороб зростає в неухильній прогресії.
Може, варто спробувати зазирнути в майбутнє? Отже, якщо ви тридцятирічний товстун (плюс-мінус п'ять років), то в…
35 років
Плюс 5 кг. Ви все ще продовжуєте харчуватися гамбургерами з «Макдоналдса» і літровою порцією кока-коли. І зовсім не розумієте, чому періодично починає боліти голова, при легкій пробіжці до автобуса або за дитиною, з'являються мушки перед очима, запаморочення, іноді виникають напади слабкості, а при хвилюванні червоніє обличчя і з'являється відчуття припливу крові до голови.
Для інтересу вимірявши тиск в аптеці, ви з подивом виявляєте цифри 140/80 міліметрів ртутного стовпа, а може, і вище (норма в цьому віці — 120/80 мм ртутного стовпа).
Ви йдете до лікаря, і він виписує пігулки для зниження тиску. Ще він рекомендує знизити вагу і зайнятися фізкультурою. Таблетки ви приймаєте нерегулярно, лише при поганому самопочутті. Ну а «фізкультура» ваша продовжує обмежуватися пробіжкою до найближчого кіоску з пивом і чіпсами.
40 років
Ще плюс 10 кг. Перший виклик невідкладної допомоги через нестерпний головний біль. Перший гіпертонічний криз — це коли стрілка тонометра (приладу для вимірювання артеріального тиску) зашкалює за 180 мм ртутного стовпа. Вас відвозять у приймальний покій місцевої лікарні, роблять укол для зниження тиску, спостерігають кілька годин і під підписку про відмову від госпіталізації відправляють додому.
Вдома ви три дні лежите пластом в ліжку, не в силах поворухнутися. Купуєте собі персональний тонометр і починаєте регулярно вимірювати тиск. Він вже рідко опускається нижче 140/90 мм ртутного стовпа. Таблетки починаєте приймати щодня.
У крові виявляються підвищені холестерин і цукор. Лікар, бачачи вашу фігуру у формі яблука (відкладення більше на животі, а не на стегнах), говорить про підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, небезпеки інфарктів, інсультів і так далі.
Призначається дієта, яку ви намагаєтеся дотримуватися перші два тижні. Потім вам стає легше, страх повторного гіпертонічного кризу проходить, ви розслабляєтеся і продовжуєте жити як раніше.
Ви — майстер самопереконання і переконуєте себе в чому завгодно, але тільки не в необхідності зміни способу життя!
Однак через деякий час ви помічаєте, що підніматися сходами вам стає все важче і важче. Болять коліна, вже на третьому поверсі з'являються задишка і поколювання в серці.
Вичитуєте в інтернеті щось про артроз, остеохондроз і ішемічну хворобу серця (це коли серцевому м'язу бракує кисню і при фізичному навантаженні він починає сигналізувати нам болями в лівій половині грудної клітини).
Думка про те, що треба щось робити, все частіше приходить вам в голову. Приходить… і йде…
50 років
Ще плюс 10 кг. Тиск все вище, таблеток на тумбочці стає ще більше. Щоб підтримувати тиск на нормальному рівні, доводиться приймати по 5-8 різних препаратів на день.
Піші прогулянки без болю в серці стають все коротшими. Коліна болять і хрумтять все сильніше, і ось ви вже не можете піднятися з крісла, не допомагаючи собі руками, а вранці у вас цілий ритуал сповзання з ліжка, щоб не загострити болі в спині, колінах і не викликати різкого запаморочення. Цукор в крові стійко тримається на підвищеному рівні, і вам ставлять діагноз: цукровий діабет другого типу.
Лікар вкрай настійно рекомендує знизити вагу і дає листівку із забороненими продуктами. Все, чим ви так любили поласувати довгими осінньо-зимово-весняно-літніми вечорами, потрапило під повну заборону: солодощі, цукор, борошняне, жирне, смажена картопля, газовані напої і так далі.
Призначаються препарати, що знижують холестерин. Вас регулярно зустрічають у черзі на прийом до лікаря, а диспетчер швидкої допомоги вже впізнає ваш голос. Ви сідаєте на дієту, страждаєте від голоду, але знизити вагу стає все складніше і складніше.
Лікар у фітнес-клубі, який ви нарешті вирішили відвідати, вислухавши ваші скарги і переглянувши діагнози, рекомендує вам групу здоров'я при найближчій поліклініці. Ортопед пропонує замінити протезами колінні суглоби, які вражені вже артрозом третього ступеня.
Невролог виписує курс регулярних крапельниць і додає ще пару-трійку препаратів на тумбочку в зв'язку з появою нових скарг і холестеринових бляшок у судинах головного мозку.
Все частіше доводиться звертатися за допомогою до близьких людей, щоб вони допомогли переодягнутися, надіти шкарпетки (заважає живіт), обробити шкіру в жирових складках. Природно, для дами взуття на підборах давно забуте, і все частіше і частіше доводиться брати з собою палицю навіть для нетривалих прогулянок.
60 років
Інфаркт міокарда. Холестеринова бляшка відірвалася і закоркувала одну з судин, що живлять серце. Нестерпний біль у грудній клітці, машина швидкої допомоги, реанімація або операційний стіл. Тривале лікування, інвалідність. Прогулянки в основному в поліклініку.
Постійні головні болі, задишка, запаморочення, біль і печіння в стопах і поява загоюючихся виразок на ногах з-за цукрового діабету. Таблетки приймаються до, після і замість їжі. Ночами сон періодично переривається переляканим голосом чоловіка (дружини): «Ти перестав(-а) хропіти, що з тобою?»
Лікар ставить діагноз: обструктивне апное. Іноді загальний час без дихання становить кілька годин за ніч! Постійні пробудження, недолік кисню, сонливість вдень, погіршення пам'яті та уваги — все це стає щоденною реальністю повної людини з піквікським синдромом. Планова операція по заміні суглоба скасовується з-за протипоказань.
Вам пропонують колоти спеціальні препарати в коліна. Голками, в коліно… Біль проходить, але ненадовго. Через півроку доводиться колоти знову. Про численні госпіталізації, швидкі та виклики дільничних терапевтів давайте просто промовчимо.
70 років
Тут майбутнє сьогоднішнього трохи повного хлопця або дівчини 30 років вже не проглядається. Мабуть, його просто немає.
Ви померли. У віці, який у сучасному світі відрізняється від середнього віку смерті на кілька десятиліть.
І це не найстрашніший сценарій — все може бути куди жахливіше і скоріше. Сучасна харчова промисловість, яка втратила зв'язок з реальністю, захоплення нерухомим способом життя і відсутність фізичного навантаження в принципі здатні скоротити термін настання описаного фіналу вдвічі, а може, і більше того.
Якщо в дитинстві сучасних 30-40-літніх у школі на клас був один товстун, над яким всі глумилися, то сьогодні, відводячи дитину в перший клас, я бачу, що третина учнів мають зайву вагу вже в першому класі! Тобто історія, написана про 30-літнього товстуна, для них починається вже в десять років.
Три роки тому в Таїланді я захоплювався худенькими німфоподібними дівчатками і жінками. Тепер я дивуюся, як їх мало залишилося. Тайці захопилися західними цінностями і теж взяли згубний спосіб життя і харчування.
Я бачив американські школи та їх учнів: третина дітей мають зовсім неосяжний розмір, не характерний навіть для великого дорослого, третину — з явним перевищенням ваги і просто шматками жиру на тілі, третина — нормальні, здорові дітки. Тільки третина — такі, яких ми бачимо в голлівудських блокбастерах. Іноді просто дивуєшся тому, де продюсери і режисери взагалі беруть таких, як Меган Фокс, Емма Уотсон, Бред Пітт та Елайджа Вуд.
Неясно, як в майбутньому дорослі діти, які є інвалідами вже сьогодні, підтримуватимуть нашу з вами старість через 40-50 років. Це дуже страшно. І відкиньте властиву звичку думати так: це історія про якихось інших людей, інших дітей… Це наша історія, і, як в Таїланді сталося за три роки, вона прийде і до нас. Вона вже прийшла, просто подивіться, нарешті, уважно навколо!
Як можна себе позбавляти цього? Як можна так бездарно розмінювати єдине дане нам природою життя, єдиний шанс?
Залиште відповідь