Що таке інфляція та як захистити від неї свої гроші?

На шляху до фінансової свободи важливо не лише заощаджувати та відкладати кошти, а й розуміти, як влаштовані фінанси, що на них впливає та як зберегти чи примножити свої накопичення. Сьогодні розповідаємо про інфляцію та її вплив на гроші, і про те, як можна захиститись від інфляції.

Інфляція: визначення та пояснення

Інфляція — це зростання загального рівня цін і зниження купівельної спроможності валюти. Наведемо приклад: в Україні у 2023 році, за офіційними даними, вона становила 5,1%, а отже, щоб придбати продуктовий кошик, який на початку року коштував 100 грн, наприкінці 2023 року доведеться заплатити вже 105,1 грн. Чим вищий рівень інфляції, тим у гіршому становищі знаходиться валюта та економіка країни. Попри це, вона є ознакою економічного розвитку, а тому повна відсутність є негативним фактором: ідеальним темпом вважається до 6% річних.

Захист коштів від інфляції: дієві методи

Хоч інфляція і є важливою для країн, вона все ж поступово «з’їдає» заощадження та зменшує купівельну спроможність валюти: у 2008 році на 100 грн українець міг придбати по 2 кг гречки, картоплі та свинини, а у 2024 на ці гроші можна купити лише 700 грамів свинини (лопатка) або 4 кг гречки, або 3 кг картоплі. Як тоді зберегти свої заощадження від впливу інфляції? Ділимось 3 методами:

  1. Банківський депозит

Дозволяє отримувати дохід від накопичень пасивно без витрати часу. По-перше, для депозиту не потрібні спеціальні навички чи знання: достатньо подати заявку, відкрити рахунок і переказати кошти. По-друге, банки пропонують до 20% річних у гривні, що покриває темп інфляції (у 2023 році — 5,1%) та дає змогу заробити додатковий капітал. По-третє, повернення грошей із відсотками гарантується Фондом гарантування вкладів, який у випадку банкрутства банку повертає 100% вкладень.

Оформити депозит можна в Укрсиббанку — /deposits/. Банк пропонує 5 різних видів вкладів зі ставкою до 9,5% річних у гривні. Тут зможете налаштувати накопичення через сервіс Dreams і ще швидше досягти мети, встановивши автоматичне списання коштів.

  1. Військові облігації

Спеціальні цінні папери, емітовані державою у 2022 році задля отримання коштів для фінансування потреб ЗСУ. Схожі на депозити: потрібно придбати певну кількість облігацій (1 шт. — від 1000 грн), дочекатись дати погашення та отримати назад вкладення + відсотки (гарантується державою). Відмінність облігацій від депозитів полягає в тому, що з прибутку з ОВДП не стягується податок, але й достроково припинити угоду та повернути кошти не вийде. Дохідність — до 20% річних.

  1. Цінні папери

Інвестувати можна й в інші цінні папери, серед яких акції українських і закордонних компаній, векселі, депозитні сертифікати тощо. Дохідність тут може сягати 100-200% й більше річних, але й ризики втрати частини або всіх заощаджень відповідні. До того ж торгівля цінними паперами потребує наявності знань та вмінь.