Середні споживчі ціни на товари та послуги в Україні: індекс у жовтні склав 103,15%

Від початку повномасштабної війни ціни на деякі товари та продукти дуже сильно зросли в силу різних обставин, а деякі з них зафіксувалися на високій позначці та не збираються повертатися до норми. Проте є і ті, що навпаки подешевшали протягом 2023 року, що видно з наведених даних Державної служби статистики України.

Як змінювалися ціни на продукти?

На фоні масового зростання цін складається враження, що життя очевидно стало дорожчим в рази. Сперечатися з цим важко, проте якщо проаналізувати середні споживчі ціни в Україні в період 2023 року, то можна помітити, що багато з них навпаки прийшли в норму після важкої осені та зими 2022 року. Змінилися і звички самих українців, які сьогодні стали витрачати більше за допомогою електронних платежів, проте зберегли інтерес і до готівки. Щодо статей витрат, то окрім першочергових потреб українцям вистачає і на розваги, проте багато витрачати вони не готові. Наприклад, опитування серед прихильників азартних розваг показало, що абсолютна більшість гравців не готова лишали на майданчиках типу casino Elslots понад 500 грн на місяць.

Якщо ж перейти до конкретної статистики, то ряд продуктів від початку року нехай трохи, але все ж втратили в ціні. Тож станом на листопад 2023 року у порівнянні з січнем подешевшали наступні позиції:

  • Рис — з 59,97 у січні до 52,04 грн у листопаді;
  • Крупи гречані — з 68,87 до 36,52 грн;
  • Яйця — з 63,12 до 48,75 грн;
  • Олія соняшникова — з 70,29 до 61,84 грн.

Це лише декілька позицій зі списку, ціни на які зазнали найбільших змін у сторону зменшення протягом 2023 року.

На жаль, супроводжували поточний рік і подорожчання. Насамперед вони стосувалися м’ясної продукції. Наприклад, кілограм ще у січні коштував в середньому 167 грн, тоді як вже у жовтні цього року цінник зафіксувався на рівні 202 грн, а вперше позначку у 200 грн перетнув лише у серпні. На 20 грн протягом року здорожчала і середня ціна за куряче філе, яке у січні коштувало 139 за кіло.

Послуги стали дорожчими

Якщо коливання цін на продукти залежить від низки сезонних, логістичних та інших чинників, то от цінова політика щодо інших товарів поки що нещадна. Наприклад, згідно з тими ж даними, що наводить Держстат, протягом року зросла середня ціна на оренду 1-кімнатної квартири. Ще у січні вона складала 5993, 72 грн, а вже у жовтні цього року подолала позначку у 6519 грн.

Традиційно дорожче стало звертатися до стоматолога. Якщо раніше вартість однієї послуги в середньому обходилася у 858 грн, то восени 2023 року вона здорожчала мало не на 100 грн і складає тепер 933 грн. З пальним ситуація протягом року змінювалася постійно, проте після невеликого зниження ціни в літній період його вартість знову повернулась до показників торішньої зими, а подекуди стала навіть вищою.

За прогнозами експертів як мінімум до кінця року не варто чекати на суттєве зниження цін, а те ж саме здорожчання цін на паливо може накласти відбиток і на сьогоднішню цінову політику, тому хоч деякі продукти дешевшають, проте збільшення цін на інші повністю це нівелюють.

 

Exit mobile version